İbrahim Muhammad, doktora eğitimini Bayero Üniversitesi’nde İslam Çalışmaları üzerine yaptı. Aynı üniversitede İslam Çalışmaları ve Şeriat Bölümü’nde ders veren İbrahim Muhammad, aynı zamanda Nijerya Ulema Konseyi kurucu üyesi.

“Müslüman çocukların eğitilmesindeki bu başarıların hepsi Hizmet’in çabalarına ve Fethullah Gülen Efendi’ye atfediliyor. Ve eğitim verirken, eğitim programları içerisinde “Bu Müslüman, bu Hıristiyan.” ya da “Bu ateist, bu Musevi.” gibi ayrımcılıklar ya da ayrıştırmalar yapmıyorlar. Okulları herkese açık çünkü Fethullah Gülen Hocaefendi’nin kalbi o kadar büyük ki, herkesi kapsıyor ve herkese açık. Aklı o kadar geniş ki herkesi anlıyor ve herkesi kucaklıyor. ”

“Hizmet’ten ve Ufuk’tan önce, burada, Nijerya’da Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında zaman zaman ihtilaflar yaşanıyordu. Çünkü Müslümanlar Hıristiyanları anlamıyordu, Hıristiyanlar da aynı şekilde Müslümanları tanımıyordu. Bu yüzden herkes ayrı çalışıyordu. Ama Hizmet geldiğinde bu iki tarafı bir araya getirdi. Yakınlaştırdı. Şimdi Ufuk’un çabaları sayesinde Nijerya’daki Müslümanlar ve Hıristiyanlar bu ülkenin gelişimi için birlikte çalışıyorlar.”

“Dünyadaki hiçbir milletin 160 ülkede temsil edildiğini sanmıyorum. Diplomatik ilişkilerle olsun, ticari görevlerle olsun, eğitim ateşeleriyle ya da askeri ateşelerle olsun 160 ülkede birden temsil edilen bir ülke bulamazsınız. Ama Hizmet’in 160 ülkede temsilcisi var ve bu Allah’ın lütfudur. İnsanlar Hizmet’i bu yüzden kıskanıyorlar. “Neden Hizmet?” diyorlar.”