İbrahim Muhammad, doktora eğitimini Bayero Üniversitesi’nde İslam Çalışmaları üzerine yaptı. Aynı üniversitede İslam Çalışmaları ve Şeriat Bölümü’nde ders veren İbrahim Muhammad, aynı zamanda Nijerya Ulema Konseyi kurucu üyesi.

“Hizmet Hareketi hakkındaki görüşlerim insanlığı kalkındıran bir hareket olduğu yönünde. İnsanlığın ilerlemesi ve iyileşmesi için insanlığa hizmet eden bir hareket olduğu yönünde. İnsanoğlunun refahı ve aynı zamanda İslam Ümmeti’nin gelişimi için hizmet ediyorlar. Herkese hizmet ediyorlar. Bir bütünsellik anlayışıyla hizmet ediyorlar.”

“Fethullah Gülen Hocaefendi bugünün insanı. Ve Hocaefendi Fethullah Gülen – Allah subhanehu ve teala her asrın başında ve sonunda Müslümanların inancını yenileyecek birini, inancımızı canlandıracak birini gönderiyor. Bizlere iman vermesi, bizlere cesaret vermesi ve bizlere kaybettiklerimizi kazandırması için birini gönderiyor. Allah bunların hepsini bir kişiye vererek onu insanlığa hediye olarak gönderiyor ki dini yeniden canlandırsın. İşte Fethullah Gülen Hocaefendi de böyle canlandırıcı ve reformcu biri.”

“Hizmet’in yardım faaliyetleri çok yaygın ve çok geniş. Hizmet’in yardım faaliyetleri sadece tek bir yöne kanalize edilmiş değil. Hizmet’in insanî hizmet faaliyetleri insanlığın tüm hayatını ve tüm ihtiyaçlarını kapsayacak kadar yaygın ve geniş. Hizmet, diğerlerine destek olma, diğerlerine yardım etme amacına ulaşmak için gece gündüz yorulmadan çalışan, diğerkam hizmet elçileriyle nimetlendirilmiş durumda.”