Hamid Mavani, doktora eğitimini McGill Üniversitesi’nde tamamladı. Bayan Claremont Yüksek İslam Enstitüsü’nde İslam Çalışmaları Bölümü’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışan Mavani’nin, “ İsnaaşeriyye Mezhebinde Dini Otorite ve Siyasi Düşünce’’ üzerine bir kitabı var.

“Genellikle entelektüel tevazuya sahip kişiler benim ilgimi çeker. Çünkü biliyorsunuz akademik dünyada çok fazla kendini beğenmişlik var. Nereye giderseniz gidin, ister üniversitede olun, ister İslam merkezlerinde olun, ister özel üniversitelerde ya da iş dünyasında olun çok fazla kendini beğenmişlik, kendini övme ve böbürlenme var. Sayın Gülen hakkında dikkatimi çeken şeylerden biri bu tevazusu. Bunun çok dikkat çekici olduğunu düşünüyorum.”

“Hizmet Hareketi’nin eşsiz özelliklerinin sahip olduğu etki alanı geniş ve kapsayıcı. Anladığım kadarıyla birçok ülkede varlık gösteriyorlar. Bu durum da Hareket’e önemli bir ağ oluşturma imkanı sağlıyor ve bir güçlenme duygusunu, farklı projeler için birlik duygusunu mümkün kılıyor.”

“Bence Sayın Gülen insanlığın refahını sağlamayı teşvik etmek için yapabileceği her şeyi yapmak isteyen çok samimi ve mütevazı bir insan ve böyle insanları bulmak çok zor. Bahsettiğiniz gibi eleştirilerle sık sık karşılaşılıyor. Bildiğiniz gibi büyük insanlar her zaman eleştiriliyor. Kur’an’da Hz. Peygamber’e mecnun yani deli denmesinden bahsedildiğini her zaman hatırlarım. Bazen de ona büyücü deniyordu. Yani büyük insanlar çok fazla eleştiri alıyor.”