Payap Üniversitesi Din Bilimleri Enstitüsü Başkanı olan Suchart Setthamalinee, aynı zamanda Payap Üniversitesi Kültür ve Barış Programı yöneticisidir. 2010 yılında Hizmet Hareketi’nin Çin asıllı Müslümanlar üzerindeki etkilerini konu alan yayınlanmış bir kitabı mevcuttur.

“Sayın Fethullah Gülen’i okudum. Okuduğum kitapları düşüncelerimi ve hayatımı değiştirdi. “Gerçek İslam bu.” diye düşündüm. Sanırım o zaman “İslam’ın gerçek anlamı bu. İslam sevgi ve merhamet üzerine kurulu bir din.” diye düşündüm.”

“Sivil toplumda sadece Müslümanlara yardım etmeye odaklanmış birçok Müslüman organizasyon var ama Hizmet bunun ötesine geçiyor. Tüm sınırları aşıyor. Ve bence en önemli fark Hizmet’in daha önce ülkemde hiç görmediğim yenilikçi faaliyetler diyebileceğim birçok şeye liderlik ediyor olması. Mesela iftar yemekleri. Gayrimüslim birini iftar yemeğine katılmaya davet ediyorlar.  Budistleri davet ediyorlar, Hıristiyanları davet ediyorlar.”

“Hizmet’in gizli ajandası sadece sevgiden, tüm insanlara merhametten ibaret. Gizli ajandanın bu olduğuna inanıyorum. Siyaset için, bir grup insana, bazı kişilere çıkar sağlamak için gizli bir ajandaları olduğuna inanmıyorum. Eğer bir gizli ajanda varsa, bu ajanda sevgi ve tüm insanlara merhameti ve İslam’ın mesajını, İslam’ın evrensel mesajını herkese ulaştırmayı içeriyor.”