Rahip Cornelius Omonokhua Nijerya Katolik Sekreterliği Misyon ve Diyalog Direktörüdür. 2012 yılından bu yana Vatikan Müslümanlarla Dini İlişkiler Komisyonu’na danışmanlık yapmaktadır. Nijerya Katolik Piskoposlar Konferansı’nın Diyalog ve Ekümenizm Komitelerinin Episkopal Sekreteridir. Afrika Hıristiyan Teolojisi doktorasını Nijerya Ambrose Alli Üniversitesi’nde yapmıştır. Barış İnşa Etme konusunda Nijerya Ambrose Üniversitesi’nde doktora yapmıştır.

“Hizmet Hareketi barışı teşvik ediyor. Barışa sevk ediyor. Hizmet Hareketi barışı teşvik etmeseydi Sayın Gülen’le Türk Hükümeti arasındaki gerilim sözle kalmayıp, mücadeleye dönerdi. Ama Sayın Gülen Amerika’da ve sessiz. Silah kullanmıyor, bomba kullanmıyor. Eğer Sayın Fethullah Gülen bu kadar kurumu, derneği bir araya getirebilmişse, bu parayı Hareket’in savaşırken kullanması için cephane almakta da kullanabilirdi. Ama böyle bir şey yapmadı.”

“Bir ilkokul ziyaret ettim. Bir lise ziyaret ettim. Bir üniversite ziyaret ettim. İlk izlenimim, eğitimcilerin, öğretmenlerin hepsinin Müslüman olmamasıydı. Hıristiyan öğretmenleriniz var. Ayrımcılık yapmıyorsunuz. Ve Nijerya Türk Nil Üniversitesi’nde teşvik edilen esas değerin İslam olmadığını gördüğümde de şaşırmıştım. Bunun yerine hayatı teşvik ediyorlar.”

“Hizmet’in yardım faaliyetlerine veya yardım kuruluşunun işleme şekline bakarsanız bazı insanlar şüphe duyabilir. “Bunları neden yapıyorlar? Biz fark etmeden, adım adım bizi Müslümanlaştırmaya mı çalışıyorlar?” yani bir çeşit, nasıl anlatılır, içi silahlarla dolu tahtadan yapılmış truva atı hediyesi gibi mi acaba şeklinde düşünebilirler…Bana kalırsa, bu hareket tutarlı ve bu sayede de ayakta kalacaktır.”