Rahip Elwood McDowell Arizona’nın Tuçson şehrindeki Trinity Missionary Baptist Kilisesi’nde Rahiptir. Fielding Enstitüsü’nde Klinik Psikolojisi yüksek lisansı yapmıştır. Oklahoma Üniversitesi Ulusal Uyuşturucu Eğitim Merkezi’nde eğitmen ve danışman olarak çalışmıştır. New Mexico’nun Albuquerque şehrinde Baptist Kilisesi’nin Rahibi olarak görev yapan McDowell, on yıl Cottonwood de Tuçson tedavi merkezinde terapist olarak çalışmıştır.

“Genel kanaatim, Hizmet Hareketi’nin dünyanın her yerinden yüzbinlerce insanın iyiliği için, hem maddı ve manevi anlamda ve hem de eğitim konusunda iyi işler yapan muazzam bir güç olduğu yönünde…Hizmet’in insanı bir bütün olarak eğitme yaklaşımının, eğitimin nasıl olması gerektiğini gösterdiğini düşünüyorum. Sadece eğitim alanındaki etkilerine değil, bu hareketin insanların iyiliğini gözeten her faaliyetine ciddi şekilde hayranlık duyuyorum.”

“Sayın Gülen’in ve Hareket’in Türkiye’de ya da diğer yerlerde ortak iyiliğimize yaptıkları en büyük katkının şu olduğunu düşünüyorum: İnsanları, nasıl denir, derin bir manevi açıdan Allah’ı gerçekten tanıyan ve aldıkları eğitim sayesinde Allah’a kul olmak konusunda güçlü kişiler olarak yetiştiriyorlar. Hayatımızda ve sivil toplumda Allah’ın rehberliğine ve yönlendirmesine ne kadar ihtiyacımız olduğundan habersiz sivil memurlar olmalarını engelliyor.”

“Hizmet Hareketi herkesi Müslüman yapmaya çalışmıyor. Diğer insanların inançlarına saygı gösteriyor ve bunun çok ama çok faydalı olduğunu düşünüyorum.”

“Hizmet Hareketi’nin yardım faaliyetleri çok, çok etkileyici. Etnik veya farklı anlamdaki altyapılarına bakmaksızın insanlara yardım etmeye çalışıyorlar. Ve bence Allah’ın bir kulunun yapması gereken şey de bu. Sanki Rahibe Teresa’nın Hindistan’daki Hintlilere yardım etmesi gibi…”