Dr. Peter A. Cohen Clemson Üniversitesi’nde Felsefe Bölümü’nde Öğretim Görevlisidir. Clemson Üniversitesi’nde dünya dinleri dersleri vermektedir. Daha önce de Appalachian State Üniversitesi, Florida State Üniversitesi ve Florida A & M Üniversitesi’nde dersler vermiştir. Doktorasını Beşeri Bilimler ve Din üzerine Florida State Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Pazar sabahları kiliselerde yetişkin eğitimi dersleri vermektedir.

“Düzenledikleri yemekler, diyalog yemekleri fevkalade. Yaşanan karşılıklı alışveriş, programları, gösterdikleri filmler, hiçbir şeyi zorla dayatmama konusundaki gayretleri, siyaset konuşmamaları, partizan olmamaları, sadece din hakkında konuşmamaları, muhteşem tarihlerinin kültürünü paylaşmaları çok güzel.”

“Hizmet’e yapılan eleştirilerle ilgili söylemek istediğim ilk şey şu; onlarla ilk tanıştığımda benim de sorularım vardı. Gerçek olup olmadığına dair ciddi sorularım vardı. Propaganda olup, olmadığına, gerçek olamayacak kadar iyi olup, olmadığına, gizli bir amaçları olduğu fikrine dair sorularım vardı. Ve zamanla, Hareket’i inceledim…soruları olan insanlara söyleyeceğim şey şu: “Sorularınızı sorun.” … Her türlü soruyu hoş karşılıyorlar. Ben de her zaman birçok soru soruyorum ve asla kendi düşüncemin önemsenmediği hissine kapılmadım.”

“İnsanlarla yaptıkları toplantılarda gerçek bir iletişim oluyor. Kuşkusuz bizim kültürümüzdeki problemlerden biri, korku. Bilinmeyen korkusu. Hareket’ten birçokları organizasyonlara geldiğinde, kiliselere gittiklerinde, sinagoglara gittiklerinde, derslere geldiklerinde insanlar Müslüman insan algılarına bir yüz koymuş oluyorlar. Müslümanlar uzak, yabancı bir şey olmaktan çıkıyor. Bir insan oluyorlar.”