Dr. Michael Zaccarıa Pima Community College ve Arizona Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim üyesidir. Ortadoğu tarihi ve Arap-İsrail ihtilafı üzerine dersler vermektedir. Cumberland County College’ta (Vineland, New Jersey) Avrupa tarihi ve coğrafyası dersleri vermiştir. Doktorasını Carnegie-Mellon Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

“Sayın Gülen’in Türk bir manevi lider olmasına rağmen genel anlamda Müslüman dünyasına ciddi derecede bir liderlik sağladığını düşünüyorum. Çok pozitif bir etkisi var. Time (Taym) dergisinin kendisini dünyadaki en etkili 100 insandan biri olarak tantmış olması beni her zaman çok etkilemiştir. Çok göze çarpmadan ama çok güçlü bir şekilde hayata geçirdiği başarılı işleri takdir ediyorum.”

“Bana göre Hizmet Hareketi İslam inancının merkezinde. Çünkü İslam, özellikle de İslam’ın Sufî geleneği, sevgiden bahseder. Bana göre Müslüman inancının özü budur. Dinî bağlılıklarına bakmadan her bir insanı sevmeye önem vermekten ve bu insan sevgisi sayesinde Allah sevgisinin geleceğinden bahseder. Bu yüzden bence Hizmet ve İslam birdir ve aynıdır.”

“Bazen insanların gördüklerinden dolayı şüpheci, kuşkucu olduklarını düşünüyorum. Dünyada iyilik için son derece motive olmuş insanlar olduğunu, bir çeşit gizli siyasi ajanda için değil, pozitif sebeplerle dünyayı geliştirmeye çalışan insanlar olduğunu anlamıyorlar. Yani bence eleştiriler bilgisizlikten kaynaklanıyor. Hizmet Hareketi’nin bunun üstesinden gelebilmek için çok çalıştığını düşünüyorum ama bu yönde hala kat etmeleri gereken uzun bir yol var.”