Chris Heavner Clemson Üniversitesi Kampüs Rahibi ve Amerika Evanjelik Lüteryen Kilisesi Rahibidir. İlahiyat yüksek lisansını Chicago Lüteryen Teoloji Enstitüsü’nde tamamlamıştır. Clemson Üniversitesi’nde, beyaz ve siyahi öğrenciler arasında işbirliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmıştır.

“Söylemem gerekir ki en etkileyici kısmı insanların profesyonel yaşamlarıyla, inanç hayatlarını ve adanmış oldukları işi nasıl bütünleştirdiklerini görmek oldu. Özellikle, tanışma fırsatı bulduğum iş dünyasından ya da profesyonel anlamda iş hayatından olan insanların, Hareket’i anlayıp, zamanlarının, enerjilerinin, maddi kaynaklarının önemli bir kısmını Hizmet’in amaç edindiği işleri sürdürmesine harcadıklarını görmek benim üstümde çok güçlü bir etki bıraktı.”

“Okuduğum kitapları beni oldukça etkiledi. Beni manevi anlayışının evrenselliği diyebileceğim şeyden dolayı etkiledi. Martin Luther King, Jr. adında bir Hıristiyan ilahiyatçımız var. Dr. King sevmek için gerekli olan güçten bahsederdi. Sayın Gülen’in sevgi, ilgi ve çevremizdekilerle ilgilenmenin ne demek olduğu üzerine yazılarını okurken elimde olmadan Dr. King’in yazılarını düşünüyordum. Yani Sayın Gülen hakkında çok pozitif bir izlenimim var.”

“Bana göre Hizmet dünyadaki bütün dinlerin aradığı tüm iyi şeyleri temsil ediyor. Allah’tan bahsederken kullandığımız isimden bağımsız olarak, bana öyle geliyor ki, Allah bizleri sürekli olarak öncelikle komşularımızın refahını, dünyayı pozitif bir anlamda nasıl etkilediğimizi düşünmeye davet ediyor. İslam içinde birçok ihtilaf olduğunu biliyorum…Hizmet Hareketi’nin yaptığı şeyinse İslam’ın özünden konuşmak olduğunu düşünüyorum. Ve bahsettiğim öz de, bu ben merkezci halimizden nasıl kurtulabileceğimizle ilgili.”