Dr. Khalid Abubakar Alıyu Nasril İslam Cemaati’nin Genel Sekreteridir. İslam Çalışmaları alanında doktora yapmıştır. İslam Akşam Okulu ve Yetişkin Kadın Eğitimi Okulu gibi bir çok okulun açılmasına öncülük eden Dr. Alıyu, Nijerya’da Müslümanların ve Hristiyanların barış içinde yaşamasına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Eğitim, sağlık, din ve demokrasi alanlarında çok sayıda makale yazmıştır.

“Bu insanlar, yani Türk kardeşlerimiz geldiklerinde alçakgönüllülük gösteriyorlar. Dostluk gösteriyorlar. İnsanların benzerliklerini gösteriyorlar. Merhamet gösteriyorlar ve çok barışçıllar. Çok iyi bir şekilde organize olmuş durumdalar. Asla sinirlenmiyorlar. Gerçekten iş yapmaya çalışıyorlar. Müslüman ümmetinin refahı ile ilgileniyorlar. İlginç olan kısım ise şu ki, sadece Müslüman ümmetinin değil, tüm insanlığın refahı ile ilgileniyorlar. Ve bunu olabildiğince genişletmeye çalışıyorlar.”

“Sayın Gülen seçkin bir insan. Saygın bir insan. Günümüzün harika insanlarından birisi. Bir alim. Bir öğretmen. İnsanları harekete geçirebilen biri. Bir şeyler inşa eden biri. İslam’ın, Müslümanların ve dünya toplumunun geleceğinin parlak olduğuna inanan bir insan. Ve barışa, sevgiye, insanlığa bir şans verdiğimizde gerçekten ileriye doğru yol alabileceğimize inanan bir insan. Bu fikirlere inandığı için Sayın Fethullah Gülen harika birisi.”

“Sayın Fethullah Gülen tarafından ifade edilen mesajı duyurmak için izlenen şiddet karşıtı yol da diğer bir olağanüstü ve inanılmaz konu. Bu yaklaşım İslam’ın kesinlikle barış dini olduğunu gösteriyor. Amaçlarınıza barış sayesinde ulaşabileceğinizi ve bunu nasıl yapmanız gerektiğini gösteriyor. Konuşmaları, videoları, kasetleri çok etkileyici. Sayın Gülen’in kasetlerini, konuşmalarını eserlerini gördüğünüzde gerçekten barışçıl olduğunu, yaklaşımının çok iyi olduğunu görüyorsunuz.”