Prof. Dr. Richard Penaskoviç Auburn Üniversitesi’nde Din Bilimler Profesörüdür. Doktorasını Teoloji alanında Münih Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Üniversitelerde 50’yi aşkın din bilimleri dersi veren Prof. Dr. Penaskoviç, eleştirel düşünce ve dinin akademik açıdan ele alınması hakkında bir kitap kaleme almıştır. Prof. Penaskoviç`in makaleleri “Theological Studies” ve “Augustinian Studies” gibi prestijli dergilerde yayınlandı.

“Hizmet Hareketi’nin Sayın İkita (Aykida) tarafından başlatılan Budist Soka Gakkai (Soka Gakay) Topluluğu’nun, yani Değer Üretme Topluluğunun bir benzeri olduğunu düşünüyorum. Hizmet Hareketi barış inşa etmeye çok önem veriyor. Barışın insanla, bireyle başlayacağına dair fikirleri var. Yardımseverlik ve dünyayı insanoğlu için yaşanacak daha güzel bir yer haline getirme gibi konulardaki güçlü vurgularının temelinin maneviyat olduğunu düşünüyorum.”

“Hareket hiçbir siyasi partinin destekçisi değil. Konu siyasete geldiğinde nötr kalıyorlar. Bu hareketin bulunduğu yer siyaset değil. Daha çok küresel barışa, çevreyi korumaya ve yardımlaşmaya odaklanmış durumdalar. Hareket, insanları erdemli bir hayat yaşamaya, mütevazı olmaya, yapılan işler için kredi almamaya teşvik ediyor.”

“Hizmet Hareketi tarafından üstlenilen yardım faaliyetleri tek kelimeyle olağanüstü. Afetlerin olduğu yerlere gitmeye, kendilerini ortaya koymaya hazırlar ve oldukça hiyerarşiden uzak bir organizasyon yapıları var. Sayın Gülen, günlük anlamda, Hareket’le ilgili çok fazla bir şey yapmıyor. Hareket kendilerini geliştirmek isteyen, yardım faaliyetlerinde bulunabilen, yardımsever olan, kendi bulundukları toplumda bir iz bırakmak ve günlük hayatlarında sıradan insanların yaptıklarından daha fazlasını yapmak isteyen insanların olduğu küçük yerlerde, tabir-i caizse hücrelerde sürdürülüyor.”