Joseph R. Bankoff Georgia Tech Üniversitesi’nde Şam Nunn Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanıdır. Hukuk eğitimini İllinois Üniversitesi’nde tamamladımıştır. Amerika’nın en iyi avukatları arasında gösterilmiştir. Woodruff Sanat Merkezi’nin Başkanı ve Yöneticisi olarak görev yapan Bankoff, hukuk, politika, ekonomik gelişim ve mali planlama konularında tecrübelidir.

“Sayın Gülen’le tanışma imkanım olmadı ama bazı eserlerin belli kısımlarını, tarihe dair eserleri, bazı özetleri okudum ve söylemeliyim ki kendisinin tek bir kişi olarak küresel bir hareketi üzerinde inanılmaz büyük bir etkisi olduğu çok açık. Sanırım benim en çok ilgimi çeken şey bu hareketin kesinlikle siyasi bir hareket olmaması.”

“Ben sadece, gerçekten öncelikle eğitim sayesinde, okullarda çocukların eğiterek ve aynı zamanda yetişkinleri eğiterek, yetişkinlere diğer insanlarla etkileşime geçebilmeleri için fırsatlar sunarak her zaman daha iyi bir anlayışa giden yollar bulunabileceği anlayışını öne çıkarabilmek için harcanan ciddi bir emek görüyorum. Bu yüzden Sayın Gülen’in verdiği emeklere ve yaptığı etkiye saygı duyuyorum. Kendisini daha fazla insanın dikkate alması durumunda dünyanın daha güzel bir yer olacağını düşünüyorum.”

“İslam ve çeşitli biçimleri hakkında otorite değilim ama Hareket’in inançlı bir insanın, diğer inançlara açık bir şekilde anlayış eli uzatabildiğinin görülmesi açısından önemli bir örnek olduğunu düşünüyorum. Özellikle Amerika’da, 11 Eylül saldırıları sonrasında Müslüman toplumunun, İslam inancının canavar gibi gösterilmesi gibi bir durum yaşandı…Bu yüzden Müslümanlar için, Hz. Peygamber’in öğrettiği şeylerin ve değerlerinin, bugünlerde onun adına yapılanlardan ne kadar farklı olduğunu gösterebilecek bir örnek olabilmek gerçekten çok önemli.”