Loyd Allen Mercer Üniversitesi’nde Kilise Tarihi Profesörüdür. Doktorasını Southern Baptist Teoloji Enstitüsü’nde tamamlayan Prof.Allen, aynı zamanda rütbeli bir Baptist rahiptir. Hristiyanlık ve Baptistlik tarihi üzerine kitaplar ve makaleler kaleme almıştır. Manevi Gelişim Akademisi’nde düzenli olarak dersler vermektedir.

“Hizmet’in bir kültürden, bir milletten ya da bir dinden olan bir insanın, diğer etnik gruplardan, halklardan ya da dinlerden olan insanlarla tanışabilmesi için imkanlar oluşturabilmesinin çok pozitif bir şey olduğunu düşünüyorum. Türkiye’ye gittiğimiz önceden hazırlanmış programların olduğu bu gezide iletişimde olduğumuz insanların, tanıştığımız Hizmet mensuplarının bizi siyasi ya da profesyonel bir organizasyonun içinde gibi hissettirmemelerinden çok etkilenmiştim. Profesyonel derken gizli bir amacı veya başka bir motivasyonu olan birinden bahsediyorum.”

“Atlantik Enstitüsü, burada Atlanta’da birçoğumuzun Hizmet’le olan en yakın bağlantımız. Ve bu kuruluş farklı inançları ve Hizmet’in bildiğim kadarıyla bir siyasi görüşü olmasa da farklı siyasi görüşlerden insanları sohbet edebilmeleri için bir araya getirmek konusunda gerçekten çok iyi bir iş çıkarıyor. Hizmet’in demokrasi taraftarlığı ve ifade özgürlüğü gibi şeyler dışında herhangi bir siyasi ajandası olduğu gibi bir şey hissetmedim.”

“Hizmet Hareketi’yle birlikte çalışan kişilerin, insanların İslam inancından dolayı ortaya çıkan iyi niyet motivasyonunun varlığından haberdar olmaları için yaptıkları tüm diğer işler gibi çok pozitif şeyler. Benim inancım gibi diğer inançlarda bulunan iyi niyetle İslam inancındaki iyi niyetin ciddi anlamda örtüştüğünü bilmek günümüzde çok gerekli bir şey.”