James VanderWeele New Orleans Unitarian Üniversalist Kilisesi’nde Papazdır. Bir dinlerarası diyalog organizasyonu olan Congregations Açting Together’in yönetim kurulu üyesidir. İlahiyat master derecesini Meadville Lombard Teoloji Enstitüsü’nden almıştır. Toplum güvenliğini arttırmak amacıyla polis ve mahkemelerin yeniden yapılandırılması konularına ilgi duymaktadır.

“İnsanların, dünyada gerçeği arayan, Allah’la bir bağ kurmak isteyen, daha iyi bir yaşam şekli arayan, insan ilişkilerinde barış, adalet ve eşitlik arayan başka insanların da olduğunu anlamasının önemli olduğuna inanan bir anlayıştan geliyorum. Bunu Hizmet’te de görüyorum. Çok açık bir şekilde Hizmet’te de bu anlayışı görüyorum. Bu gördüklerim de bana Hareket’in benim için doğru olduğunu ifade ediyor.”

“”Nerede olursak olalım, eğitebildiğimiz kadar insanı eğittiğimiz sürece, yaşadığımız dünya daha güzel bir yer olacak.” diyen bir yüreğim var. Başta ve ilk olarak Hizmet’in eğitime olan yaklaşımını takdir ediyorum. Ayrıca tanıştığım Hizmet’e mensup kişilerin hep eğitimli insanlar olmasını da takdir ediyorum. Sadece eğitimli değiller aynı zamanda eğitimlerini değerli, saygın ve insan karakterine uygun işler bulmakta da kullanmışlar. Bu yüzden Hizmet’e dair en değerli bulduğum şey, eğitime odaklanmış olması.”

“Hizmet’in dinlerarası çalışmaları insanlara oldukları gibi ulaşıyor. İnsanları oldukları yerde sınırlandırıp, şekillendirmeye çalışmıyorlar. Oldukları kişi olmalarına müsaade ediyorlar. Ama “Bazı noktalarda sahip olabileceğimiz her türlü farklılığımıza rağmen diyalog içinde olmamız çok önemli.” diyorlar. Bu diyalog bana göre dünyanın sıkıntılarını iyileştirmek için kritik bir adım. Konuşma halinde olabileceğimiz yollar bulmalıyız.”