Richard Webb Southern Üniversitesi-Baton Rouge’da Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi Profesörü ve eski Dekanıdır. Müzikoloji doktorasını Cincinnatı Üniversitesi’nde yapmıştır. Amerikan Orgcular Locası’nın San Francisco, Franklin ve Baton Rouge şubelerinin başkanlığını yapan Prof. Dr. Webb, Amerika, İngiltere ve İspanya’da bir çok solo ve orkestralarda misafir sanatçı olarak konserler vermiştir.

“Hümanist, manevi, küresel, insanları hoş karşılayan ve toplumsal yönlerinin yanında edindiğim en önemli izlenimlerden biri yaptıkları hizmetler. Kapsayıcılık, diyalog, temel bir etken olarak eğitim gibi kavramların yapısal ve sosyal organizasyonuna sadece Türkiye için değil her yerde verdikleri önem Hareket’i küresel bir güç yapıyor.”

“Şiirlerinden birinde Sayın Fethullah Gülen şöyle diyor… Temel anlamda: “Bu varlıkta bir araya geldiğimizde, zümrütler olarak ayrılıyoruz. Işıldıyoruz.” diyor. Sanırım Türkçe’de bu ifadeyle söylüyordu. “Zümrütler gibi ışıldayarak ayrılıyoruz.” Parlak bir zümrüt gibi bir derinliğin, Hizmet Hareketi’nin ve kişisel olarak Sayın Gülen’in küresel anlamda dünyayı etkilemesini sembolize ettiğini düşünüyorum… Genel anlamda Sayın Gülen’in dünyanın su havuzuna konmuş bir zümrüt olduğunu ve kendi bilgisini cömertçe paylaşarak bereket ve bolluk getirdiğini söyleyebilirim.”

“Eğitimi bir kenara bıraktığınız zaman dinlerarası diyalogdan daha önemli bir şey olamaz. Diyalog tabii ki, eğitimi ve maneviyat, inanç ve din konularındaki karşılıklı bilgiyi içine alan bir kavram. Sayın Gülen ve Hareket en küçük daireden, Papalara, kardinallere, din alimlerine, hahambaşılara kadar herkese böyle bir diyalog için kapılar açtı. Bu durum da ortak noktalarımızın farkına varmamızı sağladı.”