Richard Saxer emekli öğretmendir. Özel Eğitim alanında yüksek lisans derecesi olan Saxer daha önce yetişkin eğitimi merkezlerinde çalışmıştır. New Orleans’ta misyonu insanlar arasında barış sağlamak olan bir kurumda aktif rol almaktadır. Öğretmenlikten önce, Episkopal Kilisesi’nde papazlık yapmıştır.

“Sayın Fethullah Gülen hakkında çok şey duydum. Kendisi hakkında yazılmış ve kendisinin yazdığı bazı eserleri okudum. Onun hakkında yazılmış ve onun bulunduğu röportajlar ve videolar izledim. Ve kendisinin hizmet modeli, sevgi modeli, herkesin iyiliği için insanlara ulaşma modeli beni hayrete düşürdü ve ve çok etkiledi. Bilgiyi, ilmi, eğitimi ve dini bütünleştirmek istiyor ve insanların birbirlerine sırtlarını dönüp kavga etmelerindense birbirleriyle konuşmalarını sağlamak istiyor.”

“Hizmet’in ortak iyiliğimize olan katkılarının en faydalı olanı, bence, genel ideali ve temsil ettiği model. Diğer insanlara hizmet etme konusundaki ilham… Bunun ötesinde Hizmet Hareketi’nin eğitim sağlama konusunda doğrudan katkıda bulunduğu birçok şey var…Sadece okullar da değil, hastaneler, gazeteler, televizyonlar, medya… Hizmet iletişimin açıklığını, ifade özgürlüğünü ve neler olduğuna dair doğruları söylemeyi destekliyor.”

“Sanırım Hizmet’in gelişmesi için gerekli olan şeyler daha fazla kişinin Hizmet ve Sayın Gülen’le ilgili doğruları öğrenmesi, Hizmet’i ve hizmet etmeyi insanların deneyimlemesi ve diğerlerinin yaşadığı türden bir sevgiyi ve hizmeti daha çok kişinin edinebilmesi olabilir. Bir insan bir kere Hizmet’in faaliyetlerinde alıcı konumda bulunursa ve bir insan bir kere Hareket’in hizmetlerinin diğer insanlara ulaşmasına yardım ederse o zaman o kişi bu hareketin ne kadar büyük bir şans olduğunu anlayacaktır.”