Jane E Mauldin Unitarian Üniversalist Kilisesi Papazı ve Touro İnfirmary Hastanesi’nde din görevlisidir. Kilisesinde çeşitli liderlik pozisyonlarında görev yaptımıştır. Doktorasını Chicago’da Meadville /Lombard Teoloji Enstitüsü’nde tamamlayan Dr. Mauldin, 1982’de Papaz ünvanını almış ve göreve başlamıştır.

“Hizmet Hareketi’ne dair görüşüm herkesi hoş karşıladıkları ve diğer insanları sevme görevine derinden bağlı oldukları yönünde. Şu sıralar Amerikan popüler basınında İslam tarihi hakkında anlatılan şeylerle Hizmet Hareketi’nin ne kadar farklı olduğunu görünce şaşırmıştım. Hepimizin bildiği gibi dünyada kötü şeyler yapmak için İslam’ın adını kullananlar var. Hizmet sayesinde Müslüman olmanın çok farklı bir yönünü gördüm. İyilik, cömertlik, diğer insanları sevmeye derin bir bağlılık yolu olduğunu gördüm.”

“Sayın Gülen’i insanlara birbirlerini samimi şekilde sevmeleri için, dünyada iyi işler yapılması için, yapabilecekleri işin, yapmaları gereken şeylerin en iyisini yapmaları için ilham veren biri olarak görüyorum. Bu işler ister okullarda öğretmenlik yapmakla olsun, ister okullar inşa etmek olsun, ister afet sonrası yardım faaliyetleri olsun, ister dinlerarası anlayışı teşvik etmek olsun… Yani Sayın Gülen bu güzel işlere ilham vermiş biri olduğu için derinden etkilenmiş durumdayım ve kendisinde hayranlık duyacak çok şey görüyorum.”

“Bence Hizmet Hareketi İslam’ın olabilecek en iyi halini temsil ediyor…Hizmet’te gördüğüm şey İslam’ın en iyi yönlerini çekip bu yönleri dünyada faaliyete geçiriyor olmaları. Hizmet’i desteklemek, okullar inşa etmek, yoksullara hizmet etmek, afetlerden etkilenmiş insanlara yardım etmek ve özellikle de dinlerarası anlayışı teşvik etmek için büyük kişisel fedakârlıklar yapan kadınlar ve erkekler gördüm.”