David T. Morse Mississippi State Üniversitesi’nde Eğitim Pskikolojisi profesörüdür. İlgi alanları arasında ölçme değerlendirme, istatistik ve üstün yeteneklilik bulunmaktadır. Journal of Experimental Education adlı akademik derginin editörlüğünü yapmıştır. Mississippi Eğitim Bakanlığı’na teknik danışmanlık yapmış olan Prof. Dr. Morse, Orta-Güney Araştırma Kuruluşu’nun eski başkanıdır.

“Hizmet Hareketi’nin benim gözümde en şaşırtıcı derecede etkili olduğu uygulama, hayatım boyunca yüz yüze şahit olduğum inancı pratiğe dökme çabası. Açıkça görülüyor ki, kendilerini Hareket’e adamış çok fazla insan var. Hareket’in temel aldığı idealler aslında çok basit ama aynı zamanda da çok güçlü.”

“Hizmet’in dinlerarası diyalog faaliyetlerinin birkaç açıdan önemi olduğunu düşünüyorum. İlki ve belki en açık olanı, az önce de söylediğim gibi, diğer insanlarla ilgili konularda kapsayıcı ve insanlara kollarını açan tarzda bir yaklaşımdan bahsediyoruz. Başka bir deyişle sizi olduğunuz gibi kabul ediyoruz ve ortak inançlarımız hakkında konuşabiliriz.”

“Hizmet Hareketi’nin eğitime yaptığı vurgu, Sayın Gülen’in bu konudaki anlayışı eğitimin toplumu ileriye doğru ittirecek bir kaldıraç olduğu yönünde. Bunu sağlamak için, daha ulaşılabilir kılmak için, daha kaliteli hale getirmek için, öğrencilerin yüksek eğitime ve iş fırsatlarına kabul edilebilmeleri için yapılabilecek her şey yalnızca ekonomiyi geliştirmeye, toplumu geliştirmeye, tüm açılardan kültürü geliştirmeye hizmet edecektir. Oralara gitme fırsatı bulduğunuzda ya da konuyla ilgili bir şeyler okuduğunuzda Sayın Gülen’in ilham verdiği okulları görmek gerçekten büyük bir zevk.”