Dr. Robert Rice Presbyterian Pastor/Presbiteryen Papazdır. Norman Oklahoma Presbiteryen Kilisesi’nde 17 yıl kıdemli papazlık yapmıştır. Kentucky, Oklahoma ve California eyaletlerinde papaz olarak görev yapmıştır. Doktorasını Austin Teoloji Enstitüsü’nden alan Dr. Rice, birçok farklı dergide makaleler yazdı ve Hristiyan teolojisi üzerine iki kitapte bölüm yazdı.

“Tanıdığım Hizmet Hareketi’nin mensupları merhamet ve misafirperverlik yayan derin bir kişisel inançla motive olmuş insanlardı. Benim gözümde gerçek dinî motivasyon hiçbir zaman benmerkezci değildir. Her zaman kişinin Allah’a nasıl hizmet ettiğine ve diğer insanlara şefkat ve merhamet göstererek Allah’ı takip ettiğine önem verir. Dünyayı sadece kendi benmerkezci motivasyonları açısından düşünen bir insanın bu benmerkezci olmayan derin dinî motivasyonu kavrayamayabileceğini düşünüyorum.”

“Benim görüşüme göre Hizmet Hareketi, diğerlerine olan saygısı ve diğerlerine olan merhameti ve ayrıca diyaloga olan çağrısı ile, eğitime yaptığı vurgu ile, yoksulluğu azaltması ile İslam’ın en güzel yönlerini temsil ediyor…Ve gördüğüm kadarıyla Hizmet Hareketi’nin amacı dünyayı Müslüman yapmak değil, Müslümanları dünya için, dünyaya hizmet için yaşayan insanlar haline getirmek. Ve bunun tüm dinlerin olabilecek en güzel yönü olduğunu düşünüyorum.”

“Hizmet Hareketi, dünyadaki sıradan insanların hayatlarının daha iyi olması için çalışan diğer hareketlerle oldukça benzeşiyor…Hıristiyan papaz Dr. Martin Luther King’in (Martin Luter King) sesi gibi peygamberane sesleri duyup onlardan ilham almış, birbirleriyle doğrudan bağlantısı olmayan insanlar olduklarını düşünüyorum. Hizmet Hareketi’nin de, o hareketler gibi dünyayı Allah’ın olmasını istediği gibi bir dünya yapmaya çalışan insanlardan oluştuğunu düşünüyorum.”