İmam İmad S. Enchassi Oklahoma City İslam Topluluğu başkanı, kurucusu ve imamıdır. Oklahoma City Üniversitesi İslami Çalışmalar Bölümü Başkanıdır. Lübnan’da İslami Çalışmalar üzerine doktora yapmıştır. Dinlerarası diyalog çalışmalarından dolayı birçok ödüle layık görülen İmam Enchassi, Mercy Eğitim Vakfı’nın kurucusu ve eski direktörüdür.

“Hizmet’in bir diğer yönü, ihtilaflı bölgelerden insanları bir araya getiriyor olmaları… Farklı görüşten insanları bir araya getirdikçe, beraber yemek yedikleri, beraber çay içtikleri sürece, sosyal anlamda daha çok ilişkiler kurdukça, beraber toplumsal iyilik için çalıştıkça, bu insanların gelecekte sorunlar yaşama ihtimalleri azalır. Bu nesilde, televizyonlarımızı açtığımızda dünyadaki birçok problemleri gördüğümüz için birçok insanın bunu fark etmesi zor olabilir. Ama belki bir iki nesil sonra herkesin umduğu şey olan dünya barışını görmüş olacağız.”

“Birbirine yardımcı olmak, diğer insanlara yardımcı olmak İslam’ın temel taşlarından biri. Ve tarihte yapılan yardımların şeklini anlatan birçok örnekler var. Hizmet de tamamen aynı şeyi yapıyor. Hareket’le ilgili sevdiğim şey de bu. Biraz daha açayım. Toplanan paralar yerel yardım kuruluşlarına veriliyor. Oklahoma içindeki organizasyonlara veriliyor. Eyaletimizde sıkıntılar yaşayan insanların sıkıntılarını dindirmek için Kızılhaç, İnsanlık için Yaşam Alanı ve diğer organizasyonlara veriliyor.”

“Başarılı olan tüm hareketler eleştirilir. Bu yeni bir şey değil… Ama gerçekten samimiyseniz, ki ben bahsettiğimiz Hizmet Hareketi’nin gerçekten samimi olduğunu düşünüyorum, bu durumda eleştirilere hazır olmalısınız. Siyasi ya da sosyal sebeplerle olsun, kıskançlık sebebiyle olsun ya da başka her ne sebep varsa o sebeplerle olsun, böyle eleştiriler gelecek. Ama samimiysek ve yaptıklarımızı yüce bir amaç için yapıyorsak ileriye doğru devam edeceğiz.”