İmam İmad S. Enchassi Oklahoma City İslam Topluluğu başkanı, kurucusu ve imamıdır. Oklahoma City Üniversitesi İslami Çalışmalar Bölümü Başkanıdır. Lübnan’da İslami Çalışmalar üzerine doktora yapmıştır. Dinlerarası diyalog çalışmalarından dolayı birçok ödüle layık görülen İmam Enchassi, Mercy Eğitim Vakfı’nın kurucusu ve eski direktörüdür.

“Şahsi kanaatimi ifade edecek olursam, bence, bu hareketin insanlığın ortak iyiliğine en büyük katkısı, hidmet ya da hizmet kavramı, yani insanlığa hizmet etmek. Zamanında yardım alan konumunda bulunmuş biri olarak, bir insan bana yardım etmeye geldiğinde inancı ya da altyapısı benim için hiç önemli değil. O insanı ne olursa olsun severim. Hıristiyan bir rahibenin benimle nasıl ilgilendiği hikayesini her zaman anlatırım ve onu tüm kalbimle sevmiştim.”

“Hizmet Hareketi İslam’ın en güzel yüzünü temsil ediyor. İslam açısından, Kur’an’ın kendisine baktığınızda “inananlar ve iyi işler yapanlar” ifadesini bir çok ayette görürsünüz. İslamî anlamda, Müslüman bakış açısında her zaman bu anlayış vardır. İnanmak yetmez, inanç kendisini iyi işler yapmakla göstermeli, insanlığa hizmetle göstermeli, insanlara yardımla göstermeli, insanları bir araya getirerek göstermeli, insanlığa barış getirerek göstermeli, toplumsal iyilik için beraber çalışmakla göstermelidir.”

“Bana göre bu hareket, Hizmet Hareketi samimiyetin vücut bulmuş hali. Bu kelimeyi tekrarlıyorum çünkü samimi olduğunuzda ve ortak bir amacınız olduğunda Allah böyle işleri korur. Teolojik bir bakış açısından ve Kur’anî bir bakış açısından böyle işlerde nimetler olur. Ve bu açık bir nimet. Bu nimetin Hareket’in korunması, ilerlemeye devam etmesi ve toplumun tüm kesimlerini etkilemesi olduğunu düşünüyorum.”