Mali Müşavir olan Gregory Rieke, Johnson County Tarih Müzesi Dostları Eski Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesidir. Southwest Diyalog Enstitüsü Danışma Kurulu Başkanı ve AFS Kültürlerarası Programları Eski Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesidir. Kansas Üniversitesi’nde MBA ve Amerikan Çalışmaları ve Siyaset Bilimi alanlarında lisans eğitimi almıştır.

“Bence Sayın Fethullah Gülen barış ve ılımlılığın ciddi şekilde tehdit altında olduğu bu zamanda bu iki kavramın sözcülüğünü yapan bir insan. İslam’daki en iyi geleneği seslendirebilmek için birçok şekilde hayatını ortaya koydu ve tüm dinlerden insanlardan, birbirleriyle saygılı bir şekilde konuşmayı öğrenmelerini istedi. Birbirlerine değer göstermelerini istedi. Şu an benim için bu, hayati bir şey.”

“Sayın Gülen ve ilham verdiği Hizmet Hareketi ılımlılık ve diğer insanlara karşı saygı konusunda köklü bir geleneğe sahip. Beni Hareket’in hedeflerine sempati duymaya sevk eden şey, her zaman temsil ettikleri, saygı ve insan onuru yaklaşımları. Bu zorlu duruşu sağlayamadıkları bir olayla hiç karşılaşmadım. Ülkemizin ve diğer bazı ülkelerin savaşları sürdürdüğü böyle bir zamanda, Hizmet Hareketi’nin mensupları aynı saldırganlıkla barışı sürdürüyor. Benim için bu harika bir haber, parçası olmak isteyeceğim bir şey.”

“Türkiye ziyaretlerimde oradaki Hareket’ten ilham almış bazı liseleri ve üniversiteleri görme ayrıcalığını yaşadım. Bilim ve sanat konusunda iyi eğitilmiş olmalarının yanında öğrenciler aynı zamanda bir ahlaki eğitim de alıyor. Ahlak dersinde oturarak değil, bir din dersinde kesinlikle değil, öğretmenlerinin ve profesörlerinin onlara davranış şeklinden dinlerarası ve kültürlerarası saygı ve takdir gibi hayatî bir bileşeni öğreniyorlar. Yani bu anlayış öğrencilere sadece vaaz edilmiyor, aynı zamanda modelleniyor.”