Dann J May Oklahoma City Üniversitesi’nde Din ve Felsefe dersleri vermektedir. North Texas Üniversitesi’nde Felsefe ve Disiplinlerarası Çalışmalar alanında yüksek lisans yapan May Vivian Wimbelery Etik ve Hizmet Liderliği Merkezi’nin Direktörüdür. Akademik ilgi alanları arasında din felsefesi, Asya dinleri ve felsefesi ve dinlerarası diyalog bulunmaktadır.

“İfade etmek isterim ki, Hizmet Hareketi’nden tanıştığım herhangi birinin mükemmel bir insan olmadığına şahit olmadım hiç. Hareket’i, mensuplarının karakterine, ne kadar arkadaş canlısı, ne kadar cömert, insanlık için iyi şeyler yapmaya, insanlığı geliştirmeye ne kadar adanmış, hizmet etmeye ne kadar adanmış insanlar olduklarına bakarak değerlendirmek harika bir şey.”

“Sayın Fethullah Gülen’in yazdığı bazı şeyleri okudum. Hayatını inceledim. Kendisinin ilk eğitiminden, Kur’an’ı ezberlemesinden, modern bilimi ve modern tarihi içeren açıklamalarından çok etkilendim. Modern bilim ve tarihi İslam’a ve yaşadığımız küresel dünyaya uygulaması çok cazip. İslam’ın şiddet içeren veya fazlaca siyasi bir din olduğunu sık sık düşündüğümüz böyle bir zamanda, Sayın Gülen’in yazılarının taze bir soluk olduğunu düşünüyorum.”

“İslam açısından düşünecek olursak, Hizmet Hareketi İslam’ın en güzel yönlerine yirmi birinci yüzyıla uygun, küresel bir yaklaşım sergiliyor. Kur’an-ı Kerim ve Hadis’i düşününce en çok etkilendiğim şey, Hizmet’in insan hakları, eğitim, diğer insanlara ve dinlere saygılı olma gibi konulara olan vurgusundan çok etkileniyorum. İslam’ın ilk dönem tarihini, kurduğu büyük medeniyeti, bilimleri ve saire düşününce bunların hepsinin Hizmet Hareketi’nde de olduğunu görüyorum.”