Dr. Bill Crowell Boston Avenue United Methodist Kilisesi’nde Papazdır. Boston Avenue United Methodist Kilisesi’nde Dinlerarası Diyalog Başkanı ve kilisesinin yetişkinlere yönelik programlar, uzlaşı ve manevi gelişim sorumlusudur. Duke Üniversitesi’nde İlahiyat Yüksek Lisansı eğitimi alan Dr. Crowell, Oakland, California’da Creation Spiritüalıty Üniversitesi’nde doktora yapmıştır.

“Sayın Gülen hakkında bildiklerimi bir televizyon belgeseli sayesinde öğrendim… Kendisi hakkında çok olumlu düşüncelerim var çünkü gerçekten mübarek bir insan. Bence pozisyonunu ve popülaritesini iyi bir amaç için kullanıyor. Kameraların önündeyken sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda tüm dünyada yapılan güzel faaliyetleri çok açık bir şekilde anlatabilmek için çok çabaladığını düşünüyorum. Yani kendisi hakkında çok pozitif bir kanaatim var.”

“Sanırım Sayın Gülen, Hizmet Hareketi aracılığıyla, insanların İslam’ı benim bildiğim gibi bilmeleri, İslam’da var olan iyiliği anlamaları, İslam’ı barışçıl ve sevgi dolu bir din olarak görmeleri için çalışıyor. Türkiye’deki Müslümanların, hatta dünyadaki Müslümanların büyük çoğunluğunun çok barışçıl insanlar olduklarını göstermeye çalışıyor. Buraya gelip, sevgi dolu ve barışçıl bir din hayatı yaşıyorlar.”

“Sayın Gülen’i ve Hizmet Hareketi’ni düşününce Sayın Gülen’in gerçekten fevkalade bir insan olduğunu görüyorum. Gıpta ettiğim biri olarak, benim için bir akıl hocası olabilecek birisi olarak Sayın Gülen’i ciddi anlamda destekliyorum. Ben kendi dinimi tüm dünyadan insanlarla paylaşmak istesem, Sayın Gülen’e bakıp “İslam’ın iyiliğini tüm dünyaya yayma şekli açısından benim örnek alabileceğim, takip edebileceğim biri.” derdim.”