Prof. José Fernández Central Florida Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi Dekanıdır. Doktorasını İspanyol dili üzerine Florida Eyalet Üniversitesi’nde yapmıştır. Araştırma alanları arasında Latin Amerika ve ABD’deki İspanyollar bulunmaktadır. Latin Amerika Kültürü, Florida Tarihi, Meksika İhtilali Tarihi gibi dersler veren Prof. Fernández, 2006 2008 yılları arasında Florida Tarih Derneği’nin Başkanlığını yapmıştır.

“Hizmet Hareketi’nin sorumluluk duygusunu savunduğuna inanıyorum. Bence kilit kelime bu. Allah’a karşı sorumluluk. Bireye karşı sorumluluk. Barışa karşı sorumluluk. Anlamaya karşı sorumluluk. Burada, dünyada iyi işler yapmaya karşı sorumluluk. Bu sorumluluk duygularından dolayı, Hizmet Hareketi mensuplarına hem saygı, hem hayranlık duyuyorum.”

“Sayın Fethullah Gülen bugünün dünyasında öne çıkan liderlerden biri. Sessiz bir şekilde liderlik ediyor. Sessiz bir şekilde liderlik ediyor olması da, sessiz bir lider olunabileceğinin göstergesi. Tabii ki kendisi tek başına ve insanları korkutarak emirler veren bir lider değil. Örnek olarak ve ilham vererek yönetiyor. Ben kendisi için ilham veren bir lider diyorum. Her mevsimin ve her insanın adamı olduğunu düşünüyorum.”

“Hizmet Hareketi’nin ve Sayın Fethullah Gülen’in en büyük katkılarından birinin insanlara iyi işler yapmaları için ilham veriyor olmaları olduğunu düşünüyorum. Kendilerini daha iyi insanlar yapabilmeleri ve dünyadaki tüm insanlara, inancı ne olursa olsun, milliyeti ne olursa olsun dayanışma mesajı göndermeleri için ilham veriyorlar. Hizmet ilham verici bir lidere sahip, herkesi kucaklayan bir hareket. Daha iyi ne olabilir ki?”