Doç. Dr. Aaron Tyler St. Mary Üniversitesi’nde Lisansüstü Eğitim Fakültesi Dekanı ve Doçent.
St. Mary Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı Başkanıdır. Doktorasını Baylor Üniversitesi’nde din, siyaset ve toplum alanlarında yapan Doç. Dr. Tyler “İslam, Batı ve Hoşgörü: Birlikte Yaşamayı Anlamak” adlı kitabın yazarıdır. İlgi alanlarında çatışma çözümü, din ve siyaset, etik ve küresel güvenlik vardır.

“Sayın Fethullah Gülen ve Hizmet Hareketi’nden sağladığı katkıların en önemlilerinden biri birçoklarının medyadan okuduğu ya da duyduğu İslam algısına açık ve güçlü bir alternatif sunmak. Medyada çok daha köktendinci, daha muhafazakâr, bazılarının daha hoşgörüsüz bulabileceği bir İslam duruşu var. Köklerini inançtan almış, ama inancını insani ve samimi bir şekilde anlayabilen toplulukların gücünü göstermesi açısından Hizmet gibi bir grubun var olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.”

“Sayın Gülen’in öğretilerinin Hareket’in faaliyetlerinin temelini oluşturuyor. Gülen’in hoşgörü, diyalog ve Allah’ın tüm insanlığa olan sevgisi üzerine olan öğretileri var. Bence bunlar Hizmet faaliyetlerinde temel alınan değerler. Ama bence Hizmet mensupları İslam’ı en çok davranışlarıyla temsil ediyorlar.”

“İslam dünyasında eşsiz iki katkıları diyalog ve eğitimdir. Bence Hizmet Hareketi dini gelenekler arasında diyalogu teşvik eden kapsayıcı ve milletler üstü mensuplara sahip olma açısından İslam dünyasında ön planda. İnancımızı sulandırmadan, kendi inandıklarımızdan ödün vermemizi gerektirmeden insan olmak, Allah tarafından yaratılmış olmak gibi paylaşılan şeylere odaklanmayı teşvik eden bir diyalog.”