Prof. Dr. Helen Rose Ebaugh Houston Üniversitesi’nde Sosyoloji profesörüdür. Doktorasını Sosyoloji alanında Columbia Üniversitesi’nde tamamlayan Prof Ebaugh Din Sosyolojisi Ulusal Derneği başkanı olarak görev yapmıştır. 2009 yılında, Gülen Hareketi üzerine bir kitap yayınlamıştır.

“Bence Hizmet Hareketi’nin dünyaya en büyük katkısını, özellikle dil bilgisi ve daha yüksek seviyelerde şeyler öğreten eğitim kurumları aracılığıyla sağlıyor. Bunun farklı sebepleri var. İlk olarak, toplumdaki farklı gruplardan olan öğrenciler bu okullara geliyorlar. Bu sayede birbirleriyle kişisel olarak tanışma fırsatı buluyorlar. Ve bence, bu şekilde bir kişisel etkileşim, birbirini tanıyabilmede dinlerarası diyalog açısından en etkili yöntem.”

“Bu Hareket’in gerçekten verebilecek çok dersi olduğunu söylemek isterim. Özellikle günümüz dünyasında. Bence Hareket hakkında bir şeyler öğrenmek çok önemli. Kökenlerini öğrenmek, tüm dünyaya olan hicretlerini öğrenmek. Hizmet Hareketi’nin ruhunda insanların kendi hayatlarına katkı sağlayabilecek birçok şey var. Derin bir manevi çerçeveden çalışan, birçoğu son derece eğitimli ve yetenekli bu insanların adanmışlığını görmek çok önemli.”

“Bence Hizmet Hareketi İslam’ın, dünyada, duymaya çok ihtiyacımız olan ılımlı bir sesi. Hareket’in görünürlüğünü artırmak için yapılabilecek her şey çok değerli. Ben de bu şekilde dersler veriyorum. “Sevgi Bir Eylemdir” filmi için de benimle röportaj yapmışlardı. Ve bence bunlar gibi, insanların Hareket hakkında daha fazla şey öğrenmesini sağlayacak her fırsat çok ama çok değerli.”