Prof. Dr. Helen Rose Ebaugh Houston Üniversitesi’nde Sosyoloji profesörüdür. Doktorasını Sosyoloji alanında Columbia Üniversitesi’nde tamamladı. Din Sosyolojisi Ulusal Derneği başkanı olarak görev yaptı. 2009 yılında, Gülen Hareketi üzerine bir kitap yayınladı. Dine Bilimsel Yaklaşımlar Derneği eski başkanı.

Kanaatimce Hizmet Hareketi tüm dünyada çok iyi işler yapıyor. Benim gördüğüm bu. Hareket’e mensup insanların çok güvenilir olduklarını düşünüyorum. Dini bağlılıkları konusunda gerçekten hassaslar ve dünyayı da önemsiyorlar. Okullardan, hastaneden ve yardım kuruluşu olan Kimse Yok Mu’dan çok etkilenmiştim. Dünyanın her yerindeki doğal afetler için para gönderiyorlar. Hareket’in arka planındaki bu ruh beni çok etkiledi. Çok heyecanlılar, çok içtenler. Ve şu an Hizmet’in tüm dünyaya yayıldığını görmek, burada Teksas’ta olduklarını görmek gerçekten harika.

Sayın Gülen’in buraya çok karışık bir zamanda gelmiş, çok karizmatik bir kişi olduğunu düşünüyorum. Ve kendisinin İslam’a adeta yeni bir soluk getirecek öğretileri var. Ana mesajı, Türkiye’de daha çok okul olması gerektiği idi. Ama medrese değil. Fen bilimlerini, matematiği, teknolojiyi manevi bir ruhla vurgulayacak, maneviyat ile bilimi bir araya getirecek okullar inşa edilmesini teşvik etti. Türkiye için bu yeni bir soluktu. Ve bence bu yeni soluk artık, tüm dünyada fark edilmeye başlandı. Bu sebeplerden dolayı kendisini çok karizmatik biri olarak görüyorum.

Bence Hizmet Hareketi terörizm ve şiddetin her şeklini lanetleyen ılımlı seslerden biri ve dünyada yükselen bu terörist faaliyetlerin yanı sıra ılımlı sesleri de daha sıklıkla duyabilmeyi umuyorum.
Bence harikalar, bir sonraki adım da gerekli ama bence dinlerarası diyalog adına yapılanlar harika. Örneğin, Ramazan iftarları, tüm farklı dini geleneklere mensup insanların bir programda bir araya gelmesi, bu farklı geleneklerden insanların aynı masaya oturup beraber yemek yiyor olması bence şahane bir şey. Dinlerarası diyalogun en iyi şeklinin bire bir kurulan diyaloglar olduğu görüşünün en sıkı savunucularından biriyim.