Debra Loudon-McCann Amerika Evanjelik Lüteryen Kilisesi’nde (ELCA) Kıdemli Papaz’dır. ELCA Kilisesinin Küresel Misyon Savunucusu ve Eğitimcisi olarak hizmet ediyor. Müzik eğitimi ve psikoloji alanlarında eğitim aldı. Yirmi yılı aşkın süre koro direktörü olarak çalıştı.

Hizmet Hareketi’nin bence en anlamlı çalışmaları eğitime olan vurguları, okullar inşa etmeleri, hastaneler inşa etmeleri, eğitimin kendimizi geliştirebilmemiz için en iyi yol olduğu konusundaki ısrarları. Ve bu merhamet ve eğitim faaliyetlerinin temelinde, bu dünyayı daha iyi bir yer yapabilecek, kendi hayatlarımızı daha iyi bireyler ve vatandaşlar olabilmek için iyileştirebilecek fırsatlar bulmaya değer olduğumuzu dair inançları var.

Dünya üzerindeki hemen hemen tüm dinler de birincil prensip olarak tüm insanlar arasında barış sağlamayı vurgular. Dinlerarası diyalog faaliyetleri, birbirimiz hakkında bir şeyler öğrenmeye olan açıklık korku bariyerlerini yıkmaya yönelik büyük bir adım. Ve aslında şiddeti doğuran da bu korku. Korkular bilgisizlikten besleniyor. Birbirimiz hakkında bir şeyler öğrenmek, bir masaya beraber oturmak, ekmeğimizi bölüşmek, kişisel ve kültürel deneyimlerimizi paylaşmak barışın gelişebilmesi için gerekli diye düşünüyorum.

Bence Hizmet Hareketi’nin yardım faaliyetleri insanların Hazreti Muhammed’in onlara öğrettiklerini hayata geçirebilmeleri için bir yol. Yardım ve şefkat faaliyetleri, misafirperverlik göstermek, ihtiyaç içinde olanlara sadaka vermek gibi şeyler İslamiyet’in merkezinde. Bu yüzden bu yapılanları insanların dinlerine ve kültürel inançlarına olan sadakatleri olarak görüyorum.

Tek söyleyebileceğim şu ki, Hizmet Hareketi’nden kardeşlerimi tanımış olmak benim için gerçekten bir nimet oldu. Onlarla bir araya gelebileceğim ve birbirimizden bir şeyler öğrenebileceğimiz fırsatları sabırsızlıkla bekliyorum. Beni kendileriyle bir şeyler paylaşmam için her zaman büyük bir hoşlukla davet ettiler ve benim de hala onlara sorup, cevaplarını öğrenmek istediğim birçok sorum var. Allah’ın bizleri birlikte daha çok zaman geçirmekle lütuflandırması için dua ediyorum.