Prof. Dr. Sheryl Santos-Hatchett North Texas Üniversitesi-Dallas’ta Eğitim ve İnsan Hizmetleri Bölümü Dekanı. Daha önce Texas Tech Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.
California State Üniversitesi, Arizona State Üniversitesi ve Texas A & M Üniversitesi’nde çalıştı. Uzmanlık alanları arasında iki dilli eğitim, çok kültürlü eğitim, müfredat ve öğretim yer alıyor.

Bence Sayın Gülen mükemmel bir insan. Birçok kitabını okudum. Ve her ne kadar kendisi son derece mütevazı olsa da, övgü almak istemese de, bence, yapmaya çalıştığı şeyler ve fikirleri yaşıyor. İyi niyeti, yazıları, konuşmaları ve websitesi aracılığıyla iyi niyeti ve hizmet anlayışı diğer insanlara yayılıyor ve onlar bu mesajları alıyor. Sayın Fethullah Gülen’in tüm dünyaya vermeye çalıştığı bu mesajlar insanlara bu şekilde ulaşıyor. Tüm insanlar, sadece zenginler değil, herkes. Bu mesajlar evrensel ve günümüzde, bugünkü yaşama şeklimizde son derece ihtiyaç duyulan mesajlar. Sayın Fethullah Gülen’i sesine kulak vermemiz, kitaplarını ve yazılarını okumamız gerektiğine inanıyorum.

Hizmet’in eğitime olan vurgusu herhalde benim için en önemli tarafı. Çünkü eğitimde çocuklarla birlikte çalışıyorsunuz. Geleceğin yetişkinleri olacak olan çocuklarla… Birçok yetişkin çoktan fikirlerini oturtmuş durumdalar ve bu fikirler her zaman doğru olmayabiliyor. Çocuklarla çalışmak, farklı altyapılara sahip, farklı milliyetlerden, risk altındaki çocukları bir araya getirerek onlarla çalışmak her zaman kolay değil ama yapılan bir sevgi işçiliği. Ve okullardaki çocuklarla çalıştığınızda, er ya da geç toplumda da bir değişiklik yapmış olacaksınız.

Hizmet Hareketi’nin gerçek olmadığını düşünenler aslında Hareketi bilmeyenler. Çünkü bilselerdi, son derece gerçek olduğunu bilirlerdi. Hareket’i destekleyen insanların, bu arenada çalışan insanların dürüst olduğunu ve gerçekten diğer insanlara yardım etmek arzusunda olan kişiler olduğunu da bilirlerdi. Dünyada insanlara yardım etmek isteyen ama nasıl yapabileceklerini bilmeyen birçok kişi var.

Sayın Fethullah Gülen’in eserlerinin üniversitelerde daha çok olmasını isterim. Çok kültürlü eğitim hakkında ders verirken, hareketlerden bahsederken işbirliği yapmalıyız. Şimdilik Hareket’i sadece bilen insanlar biliyor. Daha fazla açılması gerekiyor diye düşünüyorum. Daha fazla ve pozitif açılım.