Prof. Dr. Mahmoud Sadri Teksas Woman’s Üniversitesi’nde Sosyoloji Profesörü. Başlıca uzmanlık alanları Din Sosyolojisi, Karşılaştırmalı Kültür Sosyolojisi ve Teorik Sosyolojidir. İlgi alanları arasında Ortadoğu ve İran çalışmaları ile İslami Reform yer alıyor. “Göç, Küreselleşme ve Etnik İlişkiler” isimli bir kitap kaleme aldı.

Sayın Fethullah Gülen, büyük bir İslamî yazar ve düşünür olan Bediüzzaman Sa’id Nursî’nin bir talebisidir. Tıpkı Bediüzzaman Sa’id Nursî gibi Sayın Fethullah Gülen de İslam’ı insanlığa hizmet olarak gören bir inanca sahip. Bir özveri vizyonuna sahip. Tüm insanlığın sonunda birlik olması vizyonu.

Hizmet İslamiyet’in püritenizm, radikallik ve şiddet ile maalesef kirletilen yüzünü temizlemek için son derece gerekli. Çünkü Hizmet bu tarz özelliklerin taban tabana zıttı bir konumda bulunuyor. Hizmet Hareketi, hizmet etmeye adanmış, hoşgörülü olmaya adanmış ve tüm insanlığa hizmet etmeye adanmış bir hareket.

Bildiğim kadarıyla dünyanın sadece o bölümünde 700 tane Hizmet okulu var. Sadece bu katkılara bakarak bile Hizmet Hareketi’nin yaptıklarının eşi benzeri görülmemiş işler olduğunu anlayabiliyoruz. Ve bu bölgedeki Müslümanlar birçok imkandan yoksun durumdalar. Sağlık ve eğitim hizmetlerinden yoksunlar. Bu yüzden radikaller için, vahim faaliyetler için birer av haline geliyorlar. Radikallikten uzak ve hoşgörülü İslamî ilgiye şiddetle muhtaçlar. Hizmet Hareketi de bu ilgiyi sunuyor.

Çatışma bölgelerinde, yoksun kalmış, yoksul bölgelerde bile açılan yüksek eğitim standartlarına sahip mükemmel okullar Hizmet Hareketi’nin duruşunu net bir şekilde gösteriyor. Texas’taki bazı Hizmet okullarını ziyaret ettim. Yoksun bir bölgede değildi, çatışma bölgesi değildi ama bu okullar mükemmellikleriyle biliniyordu. Bu okullara kayıt yaptırabilmek için uzun bir bekleme listesi olduğunu biliyorum. Bazı sağcı aktivistlerin Hizmet okullarını misyoner olmakla, bir tür örgüt faaliyeti olmakla etiketleme çabalarının sonuçsuz kaldığını da biliyorum. Çünkü kimsenin, Hizmet’in samimi bir manevi hareket olduğu ve vaaz vermek, din değiştirmek gibi amaçlardan tamamen uzak durduğunun aksine bulabileceği ya da keşfedebileceği bir şey yok.