Solomon J. Rolingher bir avukat ve Duncan & Craig adlı hukuk firmasının ortağıdır. Uzmanlık alanları arasında ticari ve inşaat davaları; emlak işlemleri ve finansı bulunuyor. Meksika Körfezi’nde petrol mühendisi olarak çalıştı.Phoenix İnançlar Derneği’nin kurucusu ve başkanıdır.

“Onunla tanışma imkânım olmasını çok isterdim. Açıkça söylemem gerekirse, Orta Doğu’dan, Türkiye’den, hatta bir açıdan dünyanın hiçbir yerinden beklenemeyecek bu fikirleri nasıl geliştirdiğini anlamak isterdim. Sayın Gülen, sadece konuşmakla kalmayıp, aynı zamanda dediklerini de yapan bir insan. “Çoğulculuğa ve tüm insanlarla iletişim kurmaya inanıyorum.” diyor ve dediklerini hayata geçiriyor. Bu kayda değer bir başarı.”

“Hizmet Hareketi’nin İslam dini tarafından doldurulması gereken bir boşluğu tamamladığını düşünüyorum. Edmonton’da ve muhtemelen Kanada’nın diğer yerlerinde de birçok Musevi, Hıristiyan ve diğer dini cemaatlerin dinlerarası diyalog hareketleri var. Şimdiye kadar İslami olan yoktu aralarında. Ama artık var.”

“Ebeveynlerin fikirlerinin her zaman doğru olmayabileceğini görmeleri gerekiyor ve bence Hizmet Hareketi bunu yapıyor. Anlama üzerine çok iyi temellendirilmiş bir düşünce yapıları var, o kadar iyi ki bunu kabullenmemek zor. Sonuç olarak demek istediğim, çözüm için sadece çocukları eğitip, onları ayağa kaldırıp, iyi işler bulmalarını, refah içinde yaşamalarını sağlamak ve ilerde kendi çocukları için iyi işler yapmalarını sağlamak yeterli değil. Aynı zamanda, yanlış ve eski fikirleri de kafalarından atmak gerekiyor. Bu eski fikirler, ailelerinden, büyükanne ve büyükbabalarından ve dünyanın her yerindeki akrabalarından geliyor. Ve bence bu noktada Hareket çok iyi bir iş çıkarıyor.”