Peder David Selzer Ottawa Anglikan Kilisesi’nde Başrahiptir. Kentucky ve New York’ta papaz; Minnesota Üniversitesi’nde ise Din Görevlisi olarak hizmet etti. New York’ta bir ilahiyat enstitüsünde Kilise Tarihi dersini verdi. Uzun süredir Musevi, Hristiyan ve İslam inançları arasında dinlerarası ilişkiler geliştirme konusunda çalışıyor.

“Sayın Fethullah Gülen’in, özellikle böyle birine çok ihtiyaç duyulan zamanlarda, sadece İslam için değil aynı zamanda tüm inananlar için mübarek bir insan olduğunu düşünüyorum. Duru bir insan. Derin bir dini geleneğe dayanarak konuşuyor. İslami anlayışın ve tarihin de bir parçası olduğu için, İslami değerlerden de hiç uzak değil. İslam’ın sadece Müslümanlara hizmet eden değil, diğer inançlara dönük olan yüzünü temsil ediyor.”

“Ortak bir batılı bakış açısından bakarsak, İslam’ın günümüzdeki imajı negatif bir şekilde cihadcı veya saldırgan olarak görülüyor. Hizmet Hareketi’nin söylediği ise, köklerinde İslamiyet’in bir barış dini olduğu. Bu söylem dünyada olanlardan dolayı Batı’nın sahip olduğu kötü İslam imajını iyileştirebilecek bir panzehir diye düşünüyorum.”

“Hizmet Hareketi bizim gibi diyalog kurmaya ihtiyaç hissetiğinden gerek duyan insanlar için değil, daha çok Hareket’in amacı olduğu için ve istediği için diyalog kuruyor. […] Hizmet Hareketi gibi, en büyük amacı bu olan bir topluluğa sahip olmak inanılmaz bir şans.”

“Hizmet Hareketi yapılanlarda aklın da etkisi olsa bile akla değil, kalbe odaklanıyor gördüğüm kadarıyla. İnanan, insanları önemseyen biri olmaya odaklanıyorlar. Ziyaret ettiğimiz okullarda gördüğümüz gibi gençlere eğitim ve burs imkanı sağlayacak kadar önemsiyorlar. Kendi hayatlarını riske atıp, işlerinden vakit ayırıp felaket bölgelerine gidecek kadar önemsiyorlar.”