Yard. Doç. Angela Sumegi Carleton Üniversitesi’nde (Ottawa, Kanada) Beşeri ve Dini Bilimler alanında Yardımcı Doçenttir. Carleton Üniversitesi’nde Budist Çalışmaları ve Dünya Dinleri dersleri veriyor. Ölüme dini yaklaşımlar ve Hint-Tibet Budizmi konularında araştırmalar yapıyor. Hindistan’daki Tibetli mülteci çocukları destekleyen bir Kanadalı yardım derneğinin kurucusu ve yöneticisi.

“Sayın Fethullah Gülen her zaman insanlara ve farklılıklara saygılı olmayı teşvik ediyor diye düşünüyorum. Bu yüzden hiçbir zaman sadece kendi seçtiği yolun doğru olduğunu düşündüğü gibi bir izlenim edinmedim. Sayın Gülen’in, eğitimin ve ortak bir anlayışta buluşabilmenin tüm insanlar için ne kadar önemli olduğunu anlamış bir kişi olduğu kanaatindeyim. İlahi planda, farklılıklara ve farklı insanlara yer olduğunun farkında olan bir şahıs.”

“Bence Hizmet Hareketi’nin eğitimi teşvik etme şekli, tarzı, yolu, farklı altyapılardan gelen insanları bir araya getirme çabası sadece eğitimi teşvik etmekle kalmıyor aynı zamanda anlayışlı olmayı öğrenme ortamı oluşturuyor. Eğitimi teşvik etmenin iyi insanlar olarak yaşamaya devam edebilmemiz için çok önemli olduğuna inanıyor. Ancak, aynı zamanda, anlayışlı olmaya yapılan katkı da geleceğe doğru ilerlerken son derece gerekli.”

“İşte bence, dinlerarası faaliyetleriyle Hizmet Hareketi bizlere düşündüğümüzden daha fazla ortak yönümüz olduğunu gösteriyor. Bizleri bölen şeylerdense paylaştıklarımızı öne çıkarıyor. Çünkü dini inanca sahip insanlar aslında benzerler. İnançları birbirinden çok farklı olsa da, inançlı insanlar birbirlerine gerçekten çok benziyor. Dinlerarası diyalog faaliyetleriyle ilgili en çok bunu önemli buluyorum.”

“Her bir mensubunun barış dolu, insanların farklılıklarına saygılı, toplumlar oluşturmak; eğitimi ve insanların iyiliğini önemseyen toplumlar kurmak amacında olduğunu göz önüne aldığımızda bu açıdan da Hizmet Hareketi, tüm İslam’ı onurla temsil ediyor diye düşünüyorum.”