Prof. Dr. Donald A. Beecher Carleton Üniversitesi’nde (Ottawa, Kanada) İngiliz Dili ve Edebiyatı Profesörüdür. California Üniversitesi-Santa Barbara’da yüksek lisans, Birmingham Üniversitesi (İngiltere) doktora yaptı. Araştırma alanları arasında Rönesans tıbbı, İtalyan tiyatrosu, bilişsel bilimler ve bilişşsel edebiyat yer alıyor. Akademik hayatı boyunca çok sayıda ödül aldı.

“İslam’ı oluşturan çok fazla parça var. Fethullah Gülen’in vizyonu İslam’ı modern dünyayla uyumlu, uluslararası temellerde konumlanmış bir din olarak sunmak diye düşünüyorum. İslam, diğer dinlerle diyaloga açık, dünyaya, yani küresel köyümüze, kendi bakış açısını geliştirebilmiş bir din.”

“Bence Fethullah Gülen de İslam’ı seyrelmeden, yoğunluğu azalmadan, kimliği, güçlü tarafları ve ibadet şekilleri değişmeden, dünya dinleri arasında bir din olarak görmek istiyor.”

“Kanaatimce insani yardım faaliyetleri Hizmet Hareketi’nin en küçümsenemez yönlerinden biri. Örneğin, Kimse Yok mu gibi bir yardım organizasyonun herhangi bir bakış açısına sahip herhangi biri tarafından eleştirilebileceğini gerçekten hayal bile edemiyorum. Bu kuruluş için temelde Hizmet Hareketi’nin yardım kuruluşu diyebiliriz. Dünyanın birçok yerinde afet bölgelerindekilere yardım edebilmek için faaliyette. Depremler yaşamış bölgelerde onlar var. Tsunami ve kasırga yaşamış bölgelerde onlar var. Bu bana Hizmet Hareketi’nin en övgüye layık taraflarından biri gibi geliyor. İnsanların tecrübelerini, gündelik siyasi çekişmelerden, inançlardan uzak bir şekilde ele alıyor. Sadece insanların ihtiyaçlarını gözetiyor ve yiyeceklerle, ilaçlarla, deprem bölgelerinde enkaz altında kalanları arayabilecek teknik ekipmanlarla, birçok şekilde maddi yardımlarda bulunuyorlar.”