Prof. Dr. Donald A. Beecher Carleton Üniversitesi’nde (Ottawa, Kanada) İngiliz Dili ve Edebiyatı Profesörüdür. California Üniversitesi-Santa Barbara’da yüksek lisans, Birmingham Üniversitesi (İngiltere) doktora yaptı. Araştırma alanları arasında Rönesans tıbbı, İtalyan tiyatrosu, bilişsel bilimler ve bilişşsel edebiyat yer alıyor. Akademik hayatı boyunca çok sayıda ödül aldı.

“Hizmet Hareketi, anlamını düşündüğünüzde, çok kayda değer bir kavram. Bildiğim kadarıyla büyük kısmı Fethullah Gülen’in fikirlerinden oluşuyor. Hizmet Hareketi birçok farklı cephede çalışıyor, eğitim alanıyla, okullar kurmakla, yardım organizasyonları geliştirmekle uğraşıyorlar. Ama bu Hareket’in önemli kanatlarından biri dünya kültürleri ve dinleri arasında bir diyalog kapısı açması oldu diye düşünüyorum. Çünkü bence birbirimize karşı ön yargılarımız bilgi eksikliğine dayalı. … İşte bu yüzden Hareket’in çok doğru konumlandığını, zamanlamasının iyi olduğunu ve yaptıklarının teşvikimizi ve desteğimizi hak ettiğini düşünüyorum.”

“Sayın Fethullah Gülen komplike bir kişi. Anlaşılması güç bir şahsiyet. Dünyaya dair dikkate değer bir bakış açısı olmasına rağmen, yenilikçi bir yol tercih ediyor. Kendi manevi dünyasında ilerleme isteği tamamen İslam inancını temel alıyor ve bu inanca dayanıyor, sufizme dayanıyor, İslam teolojisi alanlarındaki çalışmalarına dayanıyor. Ama bunun yanında, uluslararası bir bakış açısı da geliştirmiş. Teolojiler arası ve dinlerarası bir bakış açısından bahsediyorum. Böyle olduğu için, bence, gerçek bir entelektüel lider. Şu an dünya çapında manevi bir lider.”

“[Öğrencilere uluslararası deneyim kazandırmanın] arkasındaki ruh Sayın Fethullah Gülen’in uluslararası bağlantılar kurma ve uluslararası kişiler tanıma konularına verdiği önemden geliyor. Bu sadece dinlerarası entelektüel diyaloglarda işe yaramakla kalmıyor, aynı zamanda farklı milletlerden kişiler arasında bağlantılar kurmayı mümkün kılıyor ve böylece bilimsel ve ekonomik araştırmalar ve gelişmeler temelinde bilgi paylaşımını da artırıyor. Ayrıca bizim ekonomik ilişkilerimizin gelişmesi açısından, başka milletlerle ticaret yapmayı teşvik etmeyi kolaylaştırıyor.”