Phil Latronico New Jersey Eyaleti Newark Başpiskoposluğu Rahibidir. Rutherford şehrindeki bir Roma Katolik Kilisesi’nin Papazı. Kuzey Jersey Hristiyan-Müslüman İlişkileri Projesi’nin ve Newark Başpiskoposluğu Dinlerarası İlişkiler Komisyonu Başkanıdır. Dinlerarasi diyalog faaliyetlerine aktif olarak katılıyor.

“Bence Hizmet Hareketi’nin gayrimüslimlerle bir diyalogu olmasa, Hz. Muhammed’in prensiplerini tam anlamıyla takip ediyor olmazlardı. Çünkü Kur’an’da hiç değilse kitap ehli ile diyalog kurulması gerektiği anlatılıyor. Yani Museviler ve Hıristiyanlar ile. Dünyadaki farklı dinlere kapıları açmak artık çok daha fazla önemli. […] Hizmet Hareketi kucaklayıcı olmak konusunda çok başarılı. Sadece hoş görüyor değiller, sizi olduğunuz gibi kabul ediyorlar ve onlarla beraber olduğunuzda rahat etmenizi sağlamaya çalışıyorlar.”

“Şu an, Amerika’daki İslami cemaatler ve Hizmet Hareketi’nin çalışmalarının en güzel tarafı, sosyal faaliyetlerde yer aldıklarını bizlere gösteriyor olmaları. Bunu afet zamanlarında, sel bölgelerinde ve saire, ihtiyaç içindeki insanlara yardım ederek gösteriyorlar.”

“Her şeyi ele almaları açısından diğer organizasyonlardan farklı buluyorum Hizmet’i. Çalışırken ve bir şeyler paylaşırken İslam’ın tüm farklı kısımlarını ele alıyorlar. Yardım etmenin ve yardım faaliyetlerinin öneminin farkında olduklarını düşünüyorum. Ramazan ayının anlamının farkında olduklarını düşünüyorum. Kur’an’ı ve bilimi gerçekten anladıklarını düşünüyorum. Dünyanın ve bulunduğumuz yerin farkında olduklarını düşünüyorum.”