Salma Ahmad 2003 yılından beri Portland İslam Derneği’nin başkanı olarak görev yapıyor.  Bilal Camii Derneği’nin kurucu üyesi ve Washington Bölgesi Dinlerarası Aksiyon Ağı’nın bir üyesi. İslam ve Dinlerarası Araştırmalar Enstitüsü’nün saymanı olarak hizmet ediyor. ABD’nin birçok eyaletinde dinlerarası anlayış ve uyumu teşvik etmek üzerine konuşmalar yapıyor. 2009’da FBI Portland Şubesi tarafından Toplum Liderliği Ödülü’ne  layık görüldü.

“Sayın Fethullah Gülen, Cenab-ı Allah tarafından bir yetenekle yaratılmış. Bir yetenek demek istiyorum. Tabii ki, hepimiz Cenab-ı Allah tarafından belirli bir amaç için yaratıldık. Siz bu dünyaya bir amaç için gönderildiniz. …Sayın Gülen de bu dünyaya bir amaç için gönderildi. Ona bir yetenek verilmiş. Bu bir iyi bir insan olma yeteneğidir. Kendisi gerçekten çok iyi bir insan. Verdiği mesajlar tüm dünyaya hitap ediyor. Hoşgörüyü artırmaktan bahsediyor ki bu, hepimizin ihtiyaç duyduğu bir şey. Terörizmden bahsediyoruz. Toplumda hoşgörü hisleri arttırılarak terörizmi yeryüzünden silinebilir. Sayın Gülen’in mesajı; eğitim, anlayış ve hizmet aracılığıyla hoşgörüyü artırmak.”

“Eğer zorluklarla ve sıkıntılarla karşılaşmıyorsanız Cenab-ı Allah için çalışmıyorsunuzdur. Bu yüzden Sayın Fethullah Gülen’in bu zorlukları yaşaması normal. O sadece Cenab-ı Allah adına ve Allah sevgisiyle çalışıyor. Bu sıkıntılar ve zorluklarla karşılaşıyorsa demek ki Cenab-ı Allah için çalışıyor. Eğer karşılaşmıyorsa, her şey son derece kolay oluyorsa Allah için çalışmıyor demektir. Çünkü tüm sahabeler de böyle sıkıntılar yaşadı. Tüm peygamberler zor zamanlar geçirdi çünkü Cenab-ı Allah için çalışıyorlardı.”