Salma Ahmad 2003 yılından beri Portland İslam Derneği’nin başkanı olarak görev yapıyor. Bilal Camii Derneği’nin kurucu üyesi ve Washington Bölgesi Dinlerarası Aksiyon Ağı’nın bir üyesi. İslam ve Dinlerarası Araştırmalar Enstitüsü’nün saymanı olarak hizmet ediyor. ABD’nin birçok eyaletinde dinlerarası anlayış ve uyumu teşvik etmek üzerine konuşmalar yapıyor. 2009’da FBI Portland Şubesi tarafından Toplum Liderliği Ödülü’ne layık görüldü.

Bence Hizmet Hareketi sadece Türkiye’de değil, küresel anlamda da harika bir iş çıkarıyor. Örneğin eşimle beraber davet edildiğimiz Bosna-Hersek’teki bir okul beni çok etkiledi. Akşam bir konseri izlemek için okulda kaldık. Bu konser bana gerçekten çok dokundu, çünkü savaş yeni bitmişti. Binalardaki kurşun izlerini hala görebiliyordunuz. Savaşın Bosna’ya neler yaptığına hepimiz şahit olmuştuk. Ama bu okul çok farklıydı. Konserde, sahnede, Hıristiyan Sırplar, Hıristiyan Hırvatlar, Müslüman Hırvatlar ve Müslüman Boşnaklar beraberdi. … Hizmet Hareketi’ne bağlı bu okulda, dininizin bir önemi yoktu. Müslüman, Hıristiyan ya da başka bir dinden olmanın bir farkı yok, bunu görebiliyorsunuz. Bence Hizmet Hareketi, din ve ırk farklılıklarını göz önüne almamakla çok önemli bir iş yapıyor.

Hatırladığım kadarıyla 10 yıldan fazla süredir Hizmet Hareketi’yle bir bağım var. Allah kurucularını esirgesin, inşallah bu Hareket’i yaşatmaya devam edecekler diye dua ediyorum. Bugüne kadar yapılan eğitim faaliyetleri gerçekten çok etkileyici ve inanıyorum ki bazı şeyleri düzeltmenin tek yolu eğitim. Terörizmi ele alalım. Amerika’da yaşıyorum. Yakın zamanda FBI başkanı ve Adalet Bakanı ile görüştüm. Konumuz insan kaçakçılığı, dolandırıcılık veya sahtecilik gibi şeyler değil sadece IŞİD, el-Kaide ve bunlara benzer örgütlerdi. Hizmet Hareketi ise gerçek eğitim için çalışıyor. Bosna’daki İmam’ımızın dediği gibi; eğitim, eğitim. Hizmet’in en önemli misyonu eğitmek. Terörizm ancak eğitimle çözülebilir.