Dr. Peter Bechtold Portland State Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi öğretim görevlisidir. Siyaset Bilimi, Din, Tarih, Ekonomi, İslam ve Orta Doğu alanlarında dersler veriyor. Doktora ve Yüksek Lisans eğitimini Princeton Üniversitesi’nde; Lisans eğitimini Portland State Üniversitesi’nde tamamladı. Dr. Bechtold’un yaptığı saha araştırmaları 25 Orta Doğu ülkesini kapsıyor. Çok iyi derecede Arapça, Almanca ve Fransızca biliyor.

“Mesleğime yeni başladığımda Türkiye’yi ziyaret etmiştim. Daha sonra diplomatik akademinin bir parçası olarak bazı şehirlerdeki diplomatları ziyaret etmek için tekrar gelmiştim. Ama Hizmet Hareketi tamamen farklı bir kapı açtı benim için. Tanıştığımız insanlar, halk çok bize çok yakın ve misafirperver davrandılar.”

“Sayın Fethullah Gülen Hocaefendi hakkında çok samimi ve pozitif düşüncelerim var. Doğru sıfatı bulmakta zorlanıyorum. Çünkü birçok Hareket mensubuyla tanışmanın yanı sıra kendisiyle şahsen de tanışma ayrıcalığını yaşadım. […] Fas, Cezayir, Tunus, Mısır, Sudan ve Kazakistan’da da dini liderlerle tanışmış biri olarak onlarla Sayın Fethullah Gülen Hocaefendi’yi mukayese ediyordum. Bence hepsinin içinde en nezaket sahibi ve farklı altyapılara sahip, farklı insanlara karşı en hoşgörülü olanı Sayın Gülen. Diğer liderlerle de çok güzel deneyimlerim oldu ama Sayın Gülen benim için bir numarada.”

“Benim Hizmet hakkındaki kişisel görüşüm gerçekten çok pozitif. Benzer organizasyonların azalmasına değil, daha da artmasına ihtiyacımız var. Yaptıklarında siyasi bir rekabet amacıyla insanları kandırmak gibi bir amaç olduğuna inanmıyorum. Buna gerçekten inanmıyorum. Cömertliklerinin, yardım faaliyetlerinin samimi olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde hissediyorum.”