Doç. Dr. Samuel Henry Portland State Üniversitesi’nde Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü’nde ders vermektedir. Araştırma alanları arasında örgütsel liderlik ve siyaset; kültür teması ve çeşitliliği; ve uluslararası eğitim bulunuyor. Doktorasını Columbia Üniversitesi Teachers College’ta kentsel eğitim alanında yaptı. 2003-2009 arasında Oregon Çocuk ve Aile Komisyonu’na başkanlık etti. 2010 yılında, Oregon Valisi tarafından Oregon Eyaleti Eğitim Kurulu’na atandı; 2013 Haziran ayında da Kurul Başkanı olarak atandı.

“Sayın Gülen’le tanışmadım ama duyduklarım son derece pozitif. Söylediklerini okuma fırsatı bulduğumda ve insanlardan onun hakkında bir şeyler dinlediğimde, fikirlerini entelektüel değere sahip
ve insanı harekete geçirecek güçte buluyorum.”

“Hizmet’in gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. Gerçek olduğuna inanıyorum, çok çok büyüleyici ve mutluluk verici olduğunu düşünüyorum. Verilen emekleri takdir ediyorum ve Hareket’te bir kusur aramıyorum. Tabii ki, hepimiz insanız, hatalarımız olabilir. Ama Hizmet Hareketi’nin ümitsiz kalmış, diğer insanlarla olan ilişkilerinde sorunlar yaşayan kişilere yaptığı katkıyı takdir ediyorum. Bu kişiler, Hizmet’in eğitim veya yardım faaliyetleri sayesinde, bazı şeylerin daha iyi ve pozitif olabileceğinin farkına varıyorlar.”

“Hizmet Hareketi’yle ilgili sevdiğim şeylerden biri de, insanların içindeki iyiliğin fark edilmesi ve ortaya çıkması için çabalaması ve buna yardımcı olması. Hizmet’in yapmak istediği şeyin, bir araya geldiğimizde birbirimizi dövmeye başlamak yerine, oturup, karşılıklı fikir alışverişinde bulunup, sohbet edip, o odadan daha derin ve daha iyi bir anlayış ile çıkmamız olduğunu düşünüyorum.”