Doç. Dr. Samuel Henry Portland State Üniversitesi’nde Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü’nde ders vermektedir. Araştırma alanları arasında örgütsel liderlik ve siyaset; kültür teması ve çeşitliliği; ve uluslararası eğitim bulunuyor. Doktorasını Columbia Üniversitesi Teachers College’ta kentsel eğitim alanında yaptı. 2003-2009 arasında Oregon Çocuk ve Aile Komisyonu’na başkanlık etti. 2010 yılında, Oregon Valisi tarafından Oregon Eyaleti Eğitim Kurulu’na atandı; 2013 Haziran ayında da Kurul Başkanı olarak atandı.

“Bence eğitim süre gelen bazı soru ve tartışmaların üstesinden geliyor. Hizmet içinde birçok düşünceli kişinin Hizmet hakkında, insanların birbirleriyle olan iletişimleri hakkında dertlendiğini fark ettim. Diyaloğun beni en çok etkilediği şey, çok çok farklı altyapılara sahip kişilerin oturup birbirleri ve olaylar hakkında konuşmasını sağlaması. Ve bence bu Hizmet Hareketi’nin, İslam’ın ne olduğunu gösteren büyük resme bağlı bir parçası.”

“Hizmet Hareketi’nde en çok sevdiğim şey sadece diyaloglarda değil, somut faaliyetlere de katılım sağlama imkânı vermesi. Bu sosyal hizmetin, bizim kadar şanslı olmayan insanlara yardım etme isteğinin çok büyük bir destekçisiyim. Türkiye’de bazı işadamlarıyla tanıştım. İnsanlara yardım etme adına o kadar çok hizmetleri var ki… Sadece para kazanmakla kalmıyorlar, kazandıkları parayı toplumlarına ve hatta yabancı toplumlara geri veriyorlar. Hiç tanışmadıkları insanlara veriyorlar bu parayı ve bundan son derece mutlular.”