Prof. Dr. Tom Gage California Humboldt State Üniversitesi İngilizce Bölümü’nden emeklidir. Tüm eğitimini California Üniversitesi-Berkeley’de tamamladı. Humboldt State Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar bölümünün dizayn edilmesine öncülük etti. Gülen’in Eğitim Diyaloğu: Bir Düşünceler Kervansarayı adlı kitabını kaleme aldı. Küresel Programlar Danışmanları Kurulu üyes olan Prof. Dr. Gage Çin, Kıbrıs, Meksika ve Güney Afrika’da öğrenci değişimleri ile ilgileniyor.

“Hizmet Hareketi’nin diyalog merkezlerinde başardığı şey, münazaraların aksine, birine veya biri için bir şey anlatma durumundan yola çıkarak birlikte çalıştığımız kişiye önem verme noktasına geliyoruz. Birlikte yapıyoruz bunu. Bu birlikte çalışmayı önemseyen yaklaşımı Hizmet Hareketi’nin önemli bir niteliği olarak görüyorum. Hıristiyanlar, Müslümanlar, Museviler, sekülerler sorunları çözebilmek için hep birlikte çalışıyor. Burada önemli olan bu beraberlik. Hizmet Hareketi’nin de kilit noktalarından biri bu.”

“Hizmet Hareketi’nin fen, matematik, teknoloji ve mühendislik alanlarında harika bir iş çıkardığına şahit oldum. Ve bunların hepsi çok, çok önemli. Ama şu Türk atasözünü çok seviyorum: “Hatırda kalmaz, satırda kalır.” Türkçe telaffuzum için kusura bakmayın. Ama anlatılmak istenen, hafıza tarafından unutulabilecek şeyleri, kalemin yakalayabileceği gerçeği. Bilgi yazılı olduğunda daha uzun süre var olabilir. Atasözü yazma ve konuşmanın düşüncenin ifade biçimi olarak önemini vurguluyor. Bu fen, matematik, teknoloji ve mühendislik sınıflarında daha fazla görmek istediğim bir bakış açısı.”

“Hizmet Hareketi hakkında birçok eleştiri yapılıyor. Okulların durumlarıyla ilgili şeyleri okudum internette. 60 dakika belgeselini izledim. Eleştiriyi gerçekten çok önemli buluyorum ve yakından takip ediyorum ama yapılan eleştirinin bir temeli olup olmadığına da dikkat ediyorum. Şu ana kadar gerçekten makul temellere dayanan bir eleştiriyle karşılaşmadım.”