Prof. Dr. Tom Gage California Humboldt State Üniversitesi İngilizce Bölümü’nden emeklidir. Tüm eğitimini California Üniversitesi-Berkeley’de tamamladı. Humboldt State Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar bölümünün dizayn edilmesine öncülük etti. Gülen’in Eğitim Diyaloğu: Bir Düşünceler Kervansarayı adlı kitabını kaleme aldı. Küresel Programlar Danışmanları Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Gage Çin, Kıbrıs, Meksika ve Güney Afrika’da öğrenci değişimleri ile ilgileniyor.

“Hizmet Hareketi’nde “Ülkenizin sizin için ne yapabileceğini değil, sizin ülkeniz için ne yapabileceğinizi düşünün.” anafikrinin karşılığını bulduğunu gördüm. Sayın Fethullah Gülen’in eserlerinde benim de seçimlerimi şekillendiren ruhu buldum. Ki bu seçimler benim için bir kariyer olarak oldukça tatmin ediciydi. ‘Aksiyon insanları’ yetiştirme ideali bugünkü dünyada ciddiyetle ihtiyacımız olan bir şey.”

“İnsani yardımlar açısından “Kimse Yok mu” derneği ile neler başarabildiğinden çok etkilendim. 1999 İstanbul depreminde enkaz altında kalmış küçük bir çocuktan “Kimse yok mu?” çağrısı geliyor. Bu benim gözümde Hizmet kelimesinin anlamının vücuda gelmiş halidir. Küçük bir kız çocuğu yardım çağırıyor ve Sayın Fethullah Gülen’in eserlerinden beslenenler yardım eli uzatıyor. Sadece depremlerde de değil, tsunamilerde, kasırgalarda ve daha bir çok ihtiyaç durumunda yardımlar yapılıyor.”

“Benim barış inşa etme, hoşgörü ve karşılıklı anlayışı sağlamak için diyalog kurma ve başkalarına saygı duyma üzerine yoğunlaşan bir kariyerim var. Bu açıdan Sayın Fethullah Gülen’i, Martin Luther King ve Nelson Mandela ile aynı bağlamda değerlendiriyorum. Sözlerini bir eğitim filozofunun sözleri olarak görüyorum. Kitabımın adı “Gülen’in Eğitim Üzerine Diyalogu”. Kitapta birçok teori, pedagoji ve araştırma filozofuna değiniyorum. Sayın Fethullah Gülen’in bir müfredatı veya pedagojik eğitimi yok. Bir araştırma yürütmüyor. Ama 19. yüzyıl Amerika’sında kullanılan manasıyla Gülen bir eğitim filozofudur.”