Doç. Dr. James D. Frankel, Hawaii Üniversitesi, Din Bilimleri bölümünde bir doçenttir. Doktorasını Columbia Üniversitesi Din Bilimleri alanında tamamlayan Frankel’in uzmanlık alanı Çin’deki İslam tarihidir. İslam, Karşılaştırmalı Dinler, Çin Dinleri ve Mistisizm dersleri vermenin yanı sıra, Çinli Müslüman alim Liu Zhi’nin eserleri üzerine de bir kitap kaleme almıştır.

” Türkiye’de, Hizmet’in faaliyet ve gayretlerinin ne kadar geniş çaplarda olduğunu gördüğümde, bundan da beni çok etkiledi. Yapılanlar gerçekten son derece etkileyici şeyler. Tanımış olduğum insanların hepsi, öncelikle, çok pozitif ve yardımsever insanlar. Hizmet’in zaten kelime anlamı “hizmet etmek”ten geliyor. Bu anlamı, yani insanlara hizmet sağlamayı oldukça ciddiye alıyor, harfi harfine uyguluyorlar.”

” Honolulu’da düzenlemiş olduğu dostluk yemeklerine birçok kez katıldım. Honolulu, doğası gereği, her daim, çok kültürlü, farklı din ve etnik grupları içerisinde barındıran bir yer olmuştur ve yapılan bu dostluk yemeklerinin de Hawaii’nin “Aloha” yani “Selâm” ruhuyla çok güzel bir şekilde örtüştüğünü düşünüyorum. Tamamıyle, insanların bir araya gelmesi ve insanî bir seviyede paylaşım içerisinde olmasını ifade eden bir kavram bu. Bu yaklaşımı çok olumlu buluyorum. ”

” Hareketi ile olan tecrübelerime göre, içerisinde bulunan insanlar, ister Türkiye’nin en küçük köylerinden, isterse en büyük şehirlerden geliyor olsunlar, dünyanın neresinde bulunurlarsa bulunsunlar kendilerini evlerinde gibi hissedebiliyorlar, çünkü onlarda ortak bir insanlık çatışı altında buluşma gibi bir düşünce mevcut. Benim için, bakış açılarındaki bu evrensellik, onları diğer bütün sivil toplum kuruluşlarından ve sivil hareketlerden ayıran bir noktadır.”

” Gerek Türkiye’de gerekse Amerika’da tanışmış olduğum tüm Hizmet Hareketi gönüllülerinde, bir karakterve dert bütünlüğü olduğunu hissediyorum. Ve bu ancak bu hareketin arkasında olan zattan gelen ilham sayesindedir, diye düşünmeden edemiyorum. Dolayısıyla, sayın Gülen’i şahsen tanımıyor olsam da, onun öğrencilerini tanıyorum ve onlardan fazlasıyla etkileniyorum. Bence bu onun hakkında da güzel bir kanaat oluşturmaya yeter.”

[Türkiye gezisinden bahsederken] “Bana en çok etki eden anlardan bir tanesi de, oradan ayrılacağımız sabahyaşadığımız vedalaşmaydı. Bütün şehir adeta bizi yolcu etmeye gelmişti ve bize veda ederken gerçekten üzülüyorlardı. Ayrıldığımız için gözyaşı döküyorlardı. Aynı duyguları ben de hissettim. Gerçekten dostlar edindiğimi hissediyordum. Yalnızca bir günlüğüne tanımış olduğum bu insanlarla aramızda gerçek bir bağın oluştuğunu hissettim. Gezimiz boyunca bana en çok dokunan anlardan bir tanesiydi bu.”