Pepperdine Üniversitesi’nde Din Bilimleri alanında ziyaretçi bir doçent olan Dr. John D. Barton, aynı zamanda, Pepperdine Üniversitesi İnanç ve Öğrenim Merkezi’nin müdürü olarak görev yapmaktadır. Kampala, Uganda’da bulunan Makerere Üniversitesi’nde felsefe doktorasını ve Harding Teoloji Üniversitesi’nde de ilahiyat bilimleri üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır. Akademik ilgi alanları arasında Afrika felsefesi ve karşılaştırmalı felsefe, dinlerarası diyalog ve uzlaşma çalışmaları yer almaktadır.

“Hizmet Hareketi kesinlikle İslamiyet’i örneklerle temsil etmektedir. Müslüman insanların, İslam dinini yaşayan insanların, samimi ve dindar Müslümanların birer örneğini sunmaktadır. O inanç ya da geçmişe ait olup, dünya barışına katkıda bulunan, ortak noktamız insanlık adına diğer insanlara hizmet eden, sundukları hizmetlerde seçici davranmayan insanların bir örneğini sunmaktadırlar. ..”

” Türkiye’ye ilk gittiğim zaman ise bir ailenin evinde misafir edildik. … Birbirimizi tanımış olduk, birlikte yemek yedik. Sonra bir ara, sırayla hayat hikayelerimizi ve yaşadıklarımızı paylaştığımız bir esnada, tercüman aracılığıyla beyefendiye ne işle meşgul olduğunu sordum. “Şu sıralar Doğu Afrika’da, Uganda’da, insanların bakım görebileceği, insanlara hizmet edecek, yoksulluklarını dindirecek bir hastanenin inşaa edilmesine yardımcı olmaya çalışıyorum,” dedi. Bunu duyar duymaz aramızda belli bir bağın var olduğunu hissettim çünkü her ikimiz de aynı yerde, Doğu Afrika’da, Uganda’da hizmet etmeye çalışıyorduk.Aynı şeyler için gayret ediyor, insanlara yardım etmeye, onlara hizmet etmeye, yoksulluğu ortadan kaldırmaya, yaraları sarmaya çalışıyorduk.”

” İnançlarına sıkıca bağlı ve aynı zamanda o inançlarını insanlığın elinden tutmak ve insanlığa hizmet etmek için kullanan bir İslamiyet görüyorum.”

“… bizler, istediğimiz kadar insanî yardım ve insanî refah teorilerinden bahis açabiliriz, fakat çok sevdiğim ve yıllarca yatırım yaptığım, bir Hristiyan bakış açısıyla insanlara hizmet etme ve insanî refah adına üzerime düşeni yapmaya gayret ettiğim bir ülke olarak Uganda’ya gittiğim vakit, orada, aynı şeyleri yapma gayretinde olan Hizmet Hareketi’nden insanları gördüğüm zaman, bence, işte ancak o zaman bu hareketin gerçek mahiyetini anlamış oluyorum. Ve bu beni müthiş derecede yüreklendiriyor.”