Pepperdine Üniversitesi’nde Din Bilimleri alanında ziyaretçi bir doçent olan Dr. John D. Barton, aynı zamanda, Pepperdine Üniversitesi İnanç ve Öğrenim Merkezi’nin müdürü olarak görev yapmaktadır. Kampala, Uganda’da bulunan Makerere Üniversitesi’nde felsefe doktorasını ve Harding Teoloji Üniversitesi’nde de ilahiyat bilimleri üzerine yüksek lisansını tamamlamıştır. Akademik ilgi alanları arasında Afrika felsefesi ve karşılaştırmalı felsefe, dinlerarası diyalog ve uzlaşma çalışmaları yer almaktadır.

” Fakat şunu ifade etmeliyim; tüm tartışmaların, söyleşilerin, kitapların ve akademik görüşlerin ötesinde, benim için en büyük farkı oluşturan şey kurduğum bazı dostluklar oldu. … … Bu beyefendileri tanıma imkanım oldu, eşleriyle, çocuklarıyla tanıştım. Beni evlerine aldılar. Ben de onları evime çağırdım. Onlar da benim eşim ve çocuklarımı tanıdılar. Onların, gerçek anlamda, inançlarına sadık bir şekilde yaşayan, ailelerinin bakımıyla ilgilenen ve dünyayı daha iyi bir yer hâline getirmek için çaba gösteren samimi insanlar olduklarını gördüm.”

“.. temsil ettiği ve yapmaya çalıştığı şeyleri son derece destekliyor olmanın yanında onlardan ilham alıyorum diyebilirim. Katlanmak zorunda kaldığı tartışmalar, birçok insanın üzerindeki etkisi, barışı teşvik etme ve toplumlar arasında anlayış köprüleri kurma konusunda yapmaya çalıştıkları, bunların hepsi benim için birer ilham kaynağı olmuştur. Hizmet gönüllüleri tarafından yürütülen girişim ve çeşitli faaliyetlere daha fazla ilgi duymanın yanı sıra, onların içinde bizzat daha fazla rol almaya başladım.”

” Sayın Fethullah Gülen’in yapmış olduğu şeyin bu olduğunu görüyorum. Hizmet Hareketi’nin de aynı şeyi yaptığını görüyorum. İnanç sahibi olup, dinî inançları konusunda son derece ciddi olan, dinlerini bizzat yaşayan, İslamî öğretiler ve geleneklerin içinden de diyalog, hoşgörü ve barış adına kaynakları bulabilen insanlar görüyorum. Bunu çok derin ve anlamlı buluyorum. Hizmet Hareketi’nin, sayın Gülen’in ve dünyada sahip olduğu nüfuzun en büyük katkısının bu olduğunu düşünüyorum.”