Yard. Doç. Dr. Jeffrey Lyon, halihazırda, Hawaii Üniversitesi, Dinî Bilimler Bölümü’nde görevli olup yüksek lisansını Hawaii Üniversitesi Hawaii Dili ve Edebiyatı dalında, doktorasını da California Üniversitesi-Los Angeles’ta Yakın Doğu Dilleri ve Edebiyatı dalında tamamlamıştır. İncil ve erken Hristiyan literatürü üzerinde çalışan Lyon, son zamanlarda, 19. yy Hawaii dili metinleri üzerinde çalışmaktadır. Daha önceleri ise, 1998-2009 yılları arasında, California’da büyük bir finans şirketinde sistem analisti olarak çalışmıştır.

“… günümüzde faaliyet gösteren dinî hareketler içersinde beni Hizmet kadar etkileyen ikinci bir gruba rastladığımı düşünmüyorum. Türkiye’deki faaliyetlerinin bazılarına birebir şahit olduğum da oldu. Türkiye’ye ilk giderken şüphe dolu bir yaklaşımla gitmiştim. Türkiye’den döndüğümde ise o kuşkuların çoğu ortadan kalkmıştı ve bu organizasyonun desteklenmeye değer bir oluşum olduğunu hissetmeye başlamıştım.”

” İnsanları şimdiki hâllerinden daha iyi olmaya ikna edebilen öyle çok fazla insan yoktur. Türkiye’de tanıştığım bu insanlar ise daha iyi birer insan olabilmeye sayın Gülen sayesinde ikna olmuş kimselerdi. Ellerinde var olan imkânları istihdam ederek dünyayı daha iyi bir yer kılabilmek için bir şeyler yapmaya ikna olmuşlardı. … Onun etkisiyle öylesine duyguları şaha kalkan insanlar gördüm ki, beni yalnızca etkilemekle kalmayıp bende büyük heyecan uyandırdılar. Beni müthiş duygulandırdılar.”

“Hizmet, sineklerle çarpışmayı değil, bataklıkları kurutmayı hedeflemektedir. Eğitim, tartışmasız bir şekilde, bunu başarabilmenin en güzel yoludur diyebilirim. Ve nerede bir Hizmet okulu varsa, orada birilerinin belli bir durumu iyileştirme adına birşeyler yaptığını hissediyorum.”

“Hizmet, gerçekten de, gerçek olamayacak kadar iyi midir? Öyleymiş gibi geliyor aslında. Fakat o karanlık yüzü de görebilmiş değilim henüz. Ben bir Müslüman değilim, dolayısıyla, Hizmet’i İslamiyet’e olan yaklaşımı noktasında değerlendirebilecek konumda değilim. Yalnızca benim gibi bir gayri-Müslim’e karşı
olan yaklaşımı nispetinde değerlendirebilirim ve şu zamana kadar hoşuma gitmeyen hiç bir şey karşıma çıkmadı.”