Hawaii Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde doçent olan Doç. Dr. Tamara Albertini, Rönesans ve İslam felsefesi alanlarında araştırma yapmaktadır. Doktorasını Ludwig-Maximilians-Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Kaliforniya Üniversitesi-LA, Zürih Üniversitesi ve Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi gibi üniversitelerde dersler vermiştir. İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Latince ve Arapça da dahil olmak üzere sekiz dili çok iyi derecede kullanabilmektedir.

“İnsanlar çoğu zaman Hizmet’e, belli üyeleri ve listeleri olan, o üyelerden belli beklentileri olan bir kurum gözüyle bakıyor. Durumun böyle olduğunu düşünmüyorum ben. Benim anladığım kadarıyla, mesele, insanların belli projeler için bir araya gelerek, yerel birer ağ kurmalarından ibarettir. Ve, muhtemelen bir çay ya da kahve faslı etrafında gelişen bu görüşmelerden neşet eden fikirlerin bir çoğunun ortaya koymuş olduğu bir çok güzel sonuca da şahit oldum diyebilirim.”

” Hizmet gibi genç bir oluşumun, yolun bu kadar başından itibaren, karşılarına çıkabilecek yeni ortamlar ve yeni projelere göre şekil alabilecek esneklikte olmak gerektiğini idrak edebilmesi, bence bu olağanüstü bir şeydir. Bunu başarabildiklerini iddia edebilecek çok fazla oluşumun var olduğunu zannetmiyorum.”

“… her toplumun karşısına, eninde sonunda, değişim ve modernleşme gibi kavramlar çıkacaktır ve dolayısıyla belki de Hizmet, İslam dünyasına yeni bir model sunmaya gayret etmektedir. Belli bir ölçüde Batı’dan esinlenmiştir fakat bu esinlenme onu bir ithal konumuna getirecek kadar aşırı değildir. Öyle olsaydı başarısızlığa mahkum olmuş olurdu. Sonuç olarak, İslam dünyası ve Batı olmak üzere, her iki dünyadan da alması gerekeni aldığını düşünüyorum.”

” Fars asıllı filozof Gazali, İlmin Ağacı’ndan bahseder ve o ağacın meyvelerini kişinin yaptığı hayırlı işler olarak tarif eder. Hayırlı amel ile desteklenmeyen ilim hakiki ilim değildir. İşte Hizmet Hareketi’nin bu noktada çok güzel bir örnek teşkil ettiğini düşünüyorum.”