Amerikalı bir siyasetçi ve avukat olan Senatör Roger Katz, Maine eyaletinin 24. bölgesinde Cumhuriyetçi Partisi’nden Eyalet Senatörü olarak hizmet etmektedir. Maine eyaletinin başkenti Augusta’nın belediye başkanlığını yaptıktan sonra, ilk olarak 2010 yılında Eyalet Senatosu’na şeçildi. Aynı zamanda Maine Mahkeme Avukatları Derneği’nin eski başkanlığını yapmış olan Katz, “Amerika’nın Üstün Başarılı Hukukçuları” arasında gösterilmiştir. Halka olan hizmetleri hasebiyle, Le Club Calumet tarafından “Yılın Vatandaşı” ödülüne layık görülmüştür.

” Bir kaç yaz önce, Maine’deki Kültür Merkezi’nin düzenlemiş olduğu bir Türkiye gezisine katılma onuruna sahip oldum. Türkiye’de geçirdiğimiz bir hafta içinde Hizmet Hareketi’ne dair çok şey öğrendim. Gitmeden herhangi bir önyargım ya da peşin hükmüm yoktu. Karşımda görmüş olduğum organizasyon, dinî bir temele dayanan, hoşgörü ve çeşitliliği teşvik etmeyi ve gerek eğitim gerekse sağlık alanında ve başka alanlarda güzel işler yapmayı kendilerine hedef edinmiş bir topluluktu. Hizmet Hareketi’ne dair samimi takdir hisleriyle ayrıldım oradan.”

” Hepimizin bu günlerde farkında olduğu üzere, özellikle İslamiyet’in gerçek anlamına dair Amerikalı’ların akıl ve kalplerini ele geçirmeye yönelik bir nevî savaş söz konusu. Burada bu çekimi gerçekleştirdiğimiz şu esnada, dünyanın diğer bir noktasında, Suriye ve Irak’ta, IŞİD krizi ile boğuşmaktayız.Birçok insan için de İslamiyet’in gerçek yüzü bundan ibarettir. Halbuki, İslamiyet’in çok ama çok farklı bir yüzü var ve benim Hizmet Hareketi’nde görmüş olduğum yüz bu yüzdür; insanların içindeki en kötü yanları ortaya çıkarmaktan ziyade en iyi yanları çıkarmaya odaklanan bir yüz bu.”

” Hizmet Hareketi’nin farklı olduğu kanaatindeyim, çünkü, açık konuşmak gerekirse, Türkiye’ye gittiğim zaman, din değiştirme konusunda bir baskıya maruz kalacağımı düşünmüştüm. Bu terimi sıkça kullanıp kullanmadığınızı bilmiyorum ama, orada bulunduğumuz süre içerisinde İslam dininin bize alttan alttan pazarlanmaya çalışılacağına dair bir beklenti vardı bende. Fakat böyle bir şeyle kesinlikle karşılaşmadık. Karşı görüşlerimizi ifade etmede gayet özgürdük, istediğimiz soruları sorabilmekte özgürdük. Üzerinde durduğumuz noktalar, tamamıyle Hizmet Hareketi’nin bir parçası hâline gelmiş olan,sosyal adalet, dinî özgürlük, farklı dinlere karşı hoşgörü ve düşünce özgürlüğü gibi konulardı.”

” Türkiye’ye gittiğimde gördüğüm levazımat, tıbbî malzeme, yiyecek ve sağlık ürünleri depoları, ihtiyaç duyulan yerlere gönderilmek üzere bekleyen acil durum araçları, bunlar benim ülke olarak Türkiye’ye olan bakışımı değiştirdi. Hizmet Hareketi’ne olan bakışımı değiştirdi. İslamiyet’e dair görüşlerimi etkiledi.”